„Darmowy listopad” 2024 w rezydencjach królewskich

W tegorocznej 13. edycji „Darmowego listopada” uczestniczyć będą cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Publikacja: 18.10.2024 04:55

Program „Bezpłatnego listopada” zaprezentowano w Łazienkach Królewskich

Program „Bezpłatnego listopada” zaprezentowano w Łazienkach Królewskich

Foto: Monika Kuc

– W tym roku postanowiliśmy wrócić do korzeni i udostępnić te cztery rezydencje jak największej liczbie osób – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego na konferencji prasowej w pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

I wyjaśniała, że nie wynika to z oszczędzania, bo w tym roku ministerstwo przeznacza o 1 mln zł więcej na tę akcję niż dotychczas. Natomiast MKIDN chciałoby bardziej związać ten program z historią i tożsamością.

– Każda z tych instytucji mówi o historii Polski, o tradycji, tożsamości, ale też każda wysunięta jest w przyszłość. Każda z nich mówi o historii w tym kontekście, w którym żyjemy i bardzo często zaprasza badaczy, artystów, naukowców po to, żeby mówili o przyszłości. - tłumaczyła

Zwracała też uwagę, że choć w ostatnich latach program się rozszerzał i na inne instytucje, to ponad 80 proc. publiczności, która brała udział w „Darmowym listopadzie” zwiedzała albo Wawel, albo Zamek Królewski. A ponad 50 proc. publiczności trafiało do tych instytucji, które biorą udział w tegorocznej edycji. Jednocześnie zaznaczała, że są dokładane starania, żeby był łatwiejszy wstęp do wszystkich muzeów nie tylko w listopadzie i wiele z nich ma co najmniej jeden dzień w tygodniu wolnego wstępu.

Czytaj więcej

Premierowy pokaz strojów z Faras w Luwrze

Wyspiański w Łazienkach Królewskich

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska deklarowała wraz z MKiDN potrzebę rozwoju programu „Darmowy listopad”, wspartego badaniami publiczności. – Badania w obszarze kultury są niezwykle istotne i przyjęliśmy to jako zaszczyt, że możemy pokierować tym projektem, wespół z pozostałymi rezydencjami. Niezwykle istotne jest zbadanie potrzeb naszych użytkowników, ocena dotychczasowego projektu – mówiła. Zaznaczyła, że równie ważne będzie zbadanie relacji pomiędzy muzealnikami w ramach czterech instytucji biorących udział w akcji. – Planujemy badania fokusowe, wewnętrznie, zewnętrznie i z potencjalnymi użytkownikami – podkreśliła.

Łazienki Królewskie w ramach akcji „Bezpłatny listopad” zapewniają wolny wstęp do wszystkich obiektów: pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałacu Myślewickiego, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (od wtorku do niedzieli). A także na wystawy czasowe, m.in. na ekspozycję „Miasto zwierząt” w Koszarach Kantonistów, przybliżającą niezwykły świat dzikich gatunków z warszawskiej aglomeracji.

W ostatni weekend listopada otwarta zostanie nowa wystawa pt. „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich”, przypominająca, że do stworzenia dramatu autora zainspirowała wizyta w tym miejscu. Zaprezentowany zostanie też spektakl „Didaskalia” z udziałem aktorów, którzy przy akompaniamencie współczesnej muzyki będą czytać wierszowane didaskalia z trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego. I będzie można dołączyć do spacerów związanych z 193. rocznicą powstania listopadowego: „Noc listopadowa”, „Łazienki w roku 1830” oraz „Słowa – gesty – cienie” (spacer historyczno-teatralny poświęcony dramatowi Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”).

Nie zabraknie też różnorodnych warsztatów i działań edukacyjnych. Marianna Otmianowska szczególnie zaprasza na warsztaty haftu inspirowane tradycjami teatralnymi Łazienek Królewskich. – Można zapisywać się do międzypokoleniowej grupy, która będzie pracowała nad koncepcją gobelinowego haftu ukazującego wizerunek naszego amfiteatru. Efekt prac zostanie wystawiony w formie plenerowej ekspozycji w otulinie amfiteatru – informuje.

Czytaj więcej

MICAS - pierwsze Muzeum Sztuki Współczesnej na Malcie

Weekend zakończenia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W każdej rezydencji w tym roku wybrany weekend w sposób szczególny kieruje na nią uwagę.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na weekend 9-10 listopada. – To jest bardzo ważny moment, dlatego że tym weekendem symbolicznie zakończymy odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie – mówi dr Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie ds. muzealnych i programowych. – Tak, długo to trwało, 50 lat odbudowy, która zakończy się oddaniem nam wszystkim tronu królewskiego wraz z obudową, baldachimem i zapleckiem. Udało się nam po latach zrekonstruować zaplecek tronu królewskiego, na którym haftowane były srebrne orły. Jak państwo wiedzą, jeden z tych orłów przetrwał wojnę i na jego podstawie kuratorzy przywrócili pozostałe, zatem tron królewski będzie gotowy – wyjaśnia.

Jednocześnie informuje, że Zamek Królewski zaprasza na darmowe zwiedzanie Galerii im. Lanckorońskich (od wtorku do niedzieli) – ponad 600 eksponatów, w tym zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej;

Dyrektor Trybuś przypominał na konferencji, że to znakomita galeria. – To tam znajduje się 600 obiektów, z których część pochodzi ze zbiorów Stanisława Augusta. Tam też znajdują się ozdoby kolekcji, czyli dwa płótna Rembrandta. Jeden jest chwilowo w Wiedniu, ale drugi pozostał z nami w Warszawie. Ponieważ zwykle goście zamku odwiedzają Apartamenty Królewskie, tym razem zapraszamy szczególnie na parter – mówi.

Czytaj więcej

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie coraz bliżej

Wizyta u Jana III Sobieskiego

Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, podkreśla, że profil muzeum w „Darmowym listopadzie” jest jak zwykle edukacyjny. – Przez cały rok powodzeniem cieszy się lekcja edukacyjna „Wizyta u króla” Tłumaczymy, czym są dekoracje we wnętrzach, gdzie mieszkali Sobiescy, co one oznaczają w tradycji kultury klasycznej, staropolskiej i współczesnej. Przygotowaliśmy 50 bezpłatnych zajęć edukacyjnych, poza indywidualnym zwiedzaniem za darmo – mówi.

I zapowiada listopadowe warsztaty tańca dawnego, odwołujące się do staropolskich tradycji muzycznych. A także warsztaty japońskiego teatru słowa i ilustracji. A na specjalny weekend zaprasza 16–17 listopada.

Sasi i malarstwo włoskie na Wawelu

Dr Marta Graczyńska, pełnomocniczka dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. działań edukacyjnych i komunikacji społecznej, poleca niedawno otwartą wystawę czasową „Niech żyje król” o koronacjach Augusta II Mocnego i Augusta III na Wawelu, połączoną z opowieścią o polskim ceremoniale koronacyjnym (z cennymi wypożyczeniami z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i Muzeum Narodowego w Warszawie).

I kolejną wyjątkową ekspozycję „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2”, otwieraną 24 października (dla publiczności dostępna od 25 października), poświęconą malarstwu włoskiemu z daru prof. Karoliny Lanckorońskiej

W listopadzie bezpłatnie można na Wawelu zwiedzać także: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na II piętrze i wystawę namiotów tureckich; ekspozycje „Wawel zaginiony” i „Wawel podziemny. Lapidarium” w podziemiach zamku oraz wystawę „Wawel odzyskany” w średniowiecznych wnętrzach po północnej stronie wzgórza. Weekend prezentujący Wawel zaplanowano na 23–24 listopada.

Zamek Królewski na Wawelu przygotował także 200 bezpłatnych lekcji muzealnych, nie tylko dla szkół, również dla dorosłych.

– W tym roku postanowiliśmy wrócić do korzeni i udostępnić te cztery rezydencje jak największej liczbie osób – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego na konferencji prasowej w pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

I wyjaśniała, że nie wynika to z oszczędzania, bo w tym roku ministerstwo przeznacza o 1 mln zł więcej na tę akcję niż dotychczas. Natomiast MKIDN chciałoby bardziej związać ten program z historią i tożsamością.

Pozostało 93% artykułu
Kultura
Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”
Kultura
WspółKongres Kultury: trudna prawda o artystach i rządzie
Kultura
Festiwal Eufonie to sieć muzycznych powiązań
Kultura
Co artyści powiedzą o władzy
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Kultura
Dyrektor państwowego instytutu złożyła rezygnację. Teraz ją wycofuje i oskarża ministerstwo
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje