1 maja w Łazienkach Królewskich trwa całodniowy Piknik Europejski, zorganizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej z paradami orkiestr, koncertem w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii z utworami Stanisława Moniuszki, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. A także ze zwiedzaniem z przewodnikiem, spacerami przyrodniczymi i warsztatami rodzinnymi.
2 maja Łazienki świętują Dzień Flagi. W programie znajdują się: oprowadzania po wystawach stałych w Stajniach Kubickiego i Koszarach Kantonistów oraz opowieści o Konstytucji 3 maja. Planowany jest także plenerowy piknik tenisowy i otwarta pracownia rodzinna pod hasłem „Kolor flag”.
3 maja w Święta Konstytucji w Pałacu na Wyspie( w godz. 10- 16) muzealni edukatorzy będą opowiadać o historii ustawy zasadniczej z 1791 roku. W 233. rocznicę jej uchwalenia w Pałacu na Wyspie tradycyjnie prezentowana jest jej kopia, pochodząca z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
A w Ogrodach, miedzy Pałacem na Wyspie a Podchorążówką, można będzie spotkać rekonstruktora w stroju z epoki, opowiadającego o dwóch właścicielach Łazienek: Stanisławie Auguście i Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim.
Imieniny króla Stanisława Augusta
5 maja odbędą się wydarzenia upamiętniające ks. Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. Początek da im złożenie kwiatów w asyście szwoleżerów w strojach z czasów Księstwa pod popiersiem Józefa Poniatowskiego przy Pałacu Myślewickim ( o godz. 12) W programie w Pałacu Myślewickim jest też prelekcja o historii Orderu Virtuti, i projekcja filmu spotkanie z reżyserem Grzegorzem Gajewskim „Co Francuz wymyśli, to Polak polubi, czyli dzień w Księstwie” .