A także sześć wypożyczonych obrazów i kilku rysunków najmłodszego mistrza renesansu, m.in. pochodzącymi z Londynu i Florencji, oraz prace innych artystów,
- Rysunek Rafaela to pierwsze jego dzieło w polskich zbiorach po utracie obrazu „Portret młodzieńca”, naszej największej straty wojennej, która do dziś nie została odnaleziona. Zakupiony rysunek o mocnej kresce przedstawia wojownika - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Wystawa „Rafael i jego krąg” otwarta zostanie 7 października. Będzie ukoronowaniem 4-letniego programu jubileuszu 50 lat odbudowanego Zamku Królewskiego.
Na prezentację Rafaela musimy jeszcze poczekać. Na pokazie dla mediów zostały natomiast zaprezentowane dwa zakupione na targach antykwarycznych w Maastricht (również w tym roku) obrazy Agostino Tassiego, ukazujące mroczną, tajemniczą, nieco romantyczną rzeczywistość. Tassi (1578-1644), późnomanierystyczny malarz włoski, tymi obrazami wyprzedził o sto lat słynną serię grafik Piranesiego „Carceri („Więzienia”). „Wyjście Eneasza z Troi” i „Arsenał wenecki” w alegoryczny sposób ukazują zagrożenia ludzkiego życia i walki człowieka o przetrwanie.
Rocznicowe plany Zamku Królewskiego
Wydarzeniami uświetniającymi zakończenie jubileuszu 50 lat odbudowy Zamku będą też w 2024 roku: oddanie na nowo zrekonstruowanej Sali Tronowej, otwarcie Zegara Zamkowego i monograficzna wystawa Władysława Hasiora, spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku.