Jest pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury. Zobaczyć można ponad 80 spośród 1100 zgromadzonych obrazów, szkiców, grafik, reliefów, obiektów przestrzennych i modeli. Tamtejsza kolekcja sztuki współczesnej powstawała od 1966 roku z myślą o gromadzeniu dzieł pokazujących podobieństwa i wzajemne oddziaływanie sztuki i architektury.
Prezentacja „Czasoprzestrzeń zbioru” odwołuje się do wystawy z 1977 roku - „Współczesna plastyka związana z architekturą” prezentującej poszukiwania artystów dotyczące przestrzeni, harmonii i właściwości fizykalnych barw, optyki światła, kinetyki rytmów i proporcji kształtów.
W muzealnej przestrzeni dawnego kościoła bernardynów, zobaczyć można dzieła należące do kanonu polskiej i europejskiej sztuki współczesnej drugiej połowy XX wieku. Wśród nich prace m.in. Marii Jaremy, Henryka Stażewskiego, Zofii Artymowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Wandy Gołkowskiej, Ryszarda Winiarskiego.
Czytaj więcej
W rezydencjalnych komnatach królewskich na Wawelu otwarto czasową wystawę malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego z XVI i XVII wieku.
W sekcji związanej z rzeźbą na ekspozycji prezentowane są modele kompozycji zrealizowanych podczas pierwszego Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, wykonane w różnych skalach w 1965 roku w zakładach Zamech. Wśród nich: metalowe obiekty Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Krasińskiego i Zbigniewa Dłubaka.