O prowadzonych na tym terenie poszukiwaniach poinformował Instytut Pamięci Narodowej. W poprzednim roku odnaleziono tam szczątki trzydziestu osób. Prace prowadzone są w ramach śledztwa prokuratorskiego.
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył właśnie trzeci etap badań na terenie jednostki wojskowej JW. 4226 w Rembertowie. W kwietniu i w maju ubiegłego roku w trakcie prowadzonych działań odnaleziono szczątki ponad trzydziestu osób w pojedynczych i zbiorowych grobach.
Tegoroczne działania miały na celu odnalezienie miejsc pochówku zarówno zmarłych więźniów jak i zamordowanych w trakcie akcji przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 maja 1945 r. przez oddział AK pod dowództwem Edwarda Wasilewskiego ps. „Wichura” oraz Edmunda Świderskiego ps. „Wicher”.
Czytaj więcej
Do prokuratury trafiło zawiadomienie o odnalezieniu miejsca na terenie dawnego obozu NKWD nr 10 w Rembertowie, gdzie mogą być pochowani więźniowie.
Gdzie prowadzono prace w Rembertowie
Prace prowadzone były w dwóch miejscach, poza historycznymi granicami obozu. Ich położenie wytypowano na podstawie zeznań świadków, zawartych w aktach postępowania karnego prowadzonego w sprawie zbrodni popełnionych w obozie NKWD w Rembertowie. Analiza historycznych zdjęć lotniczych terenu pozwoliła wytypować potencjalne miejsca pochówku zmarłych i zamordowanych więźniów.