Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
- Rosja nie zaakceptuje żadnego ultimatum, bez względu na to, jak zostanie ono opisane, w jakim formacie zostanie przedstawione, czy to w Kopenhadze, czy w Bürgenstock (w tej szwajcarskiej miejscowości odbył się szczyt w sprawie Ukrainy, na który Rosja nie była zaproszona - red.). W żadnym razie. Oni po prostu muszą dostrzec rzeczywistość i porównać to, co widzą na polu bitwy, ze swym nieprawdopodobnym wyobrażeniem o tym, co jest możliwe, a co nie, z Rosją - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.
Ukraina będzie mogła atakować pociskami ATACMS cele w głębi Rosji?
Wiceszef rosyjskiej dyplomacji odniósł się także do nieoficjalnych doniesień, że Stany Zjednoczone mają zezwolić Ukrainie na używanie pocisków ATACMS do atakowania celów położonych w głębi Rosji. Według amerykańskich mediów, decyzję może wkrótce ogłosić sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w środę przybył do Kijowa w towarzystwie szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Lammy'ego. Ukraina od dawna prosiła, by mogła razić pociskami ATACMS cele w Rosji.
Czytaj więcej
W przesłaniu wideo do uczestników Platformy Krymskiej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poinformował o stanowisku swojego państwa w sprawie Krymu.
- Wierzymy, że podobnie jak w przypadku poprzednich dostaw broni ze Stanów Zjednoczonych dla reżimu w Kijowie, wszystko zostanie zniszczone, a nasi przeciwnicy na polu bitwy zostaną pokonani. Żadne cele, które sobie wyznaczyli, nie zostaną w ten sposób osiągnięte. Ale ryzyko i niebezpieczeństwa rosną - powiedział.