Kreml o publikacji "Bilda" o możliwym ataku Rosji na przesmyk suwalski: Bez komentarza

Dmitrij Pieskow w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do publikacji "Bilda", który opisał scenariusz szkoleniowy przygotowany dla niemieckiej armii, przewidujący konfrontację Rosji z NATO.

Publikacja: 15.01.2024 11:02

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

„Bild”, powołując się na niejawny dokument podał, że niemiecka armia dysponuje scenariuszem szkoleniowym przewidującym szybką eskalację w stosunkach między Rosją a NATO.

„Bild” kreśli scenariusz konfrontacji Rosji z NATO opisany w tajnym dokumencie

Zgodnie z tym scenariuszem Rosja przeprowadzi wiosną 2024 roku zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Ukrainie i pokona ukraińską armię, pozbawioną wystarczającego wsparcia z Zachodu, do czerwca.

Następnie dojdzie do napięć międzyetnicznych w państwach bałtyckich, a Rosja zacznie przerzucać wojska do obwodu królewieckiego, zorganizuje też duże ćwiczenia wojskowe na Białorusi.

Czytaj więcej

"Bild": Niemiecka armia przygotowuje się na możliwą wojnę z Rosją

Pod koniec 2024 roku scenariusz przewiduje wzrost napięcia na granicy Rosji z Litwą, a na początku 2025 roku — zwołanie Rady NATO na wniosek Polski, Litwy, Łotwy i Estonii i ogłoszenie, że przesmyk suwalski może stać się obiektem ataku Rosji z dwóch kierunków.

W odpowiedzi NATO miałoby przerzucić na flankę wschodnią 300 tys. żołnierzy, w tym 30 tys. żołnierzy z Niemiec.

Pieskow pytany o te doniesienia stwierdził, że „nie będzie ich komentował”. Jak dodał „Bild” w ostatnim czasie „często wypuszcza kaczki dziennikarskie”.

Dmitrij Pieskow o rozmowach na temat pokoju na Ukrainie w Davos: Mówienie dla samego mówienia

Pieskow wypowiedział się też na temat perspektyw rozmów na temat pokoju na Ukrainie, jakie w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prowadzić mają sekretarz stanu USA Antony Blinken, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przywódcy najważniejszych państw z Bliskiego Wschodu. Szczyt Davos ma być okazją do rozmów na temat pokojowego zakończenia wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie. 

Czytaj więcej

Czy Ukraina może w tym roku odbić Krym, Donieck i Ługańsk? Eksperci w Kijowie nie mają złudzeń

- To po prostu mówienie dla samego mówienia — stwierdził Pieskow pytany o rozmowy na temat Ukrainy w Davos.

- Ten proces nie może zmierzać do osiągnięcia konkretnych wyników z oczywistego powodu — my nie uczestniczymy (w Forum — red.). Bez naszego udziału wszelkie rozmowy pozbawione są perspektyw na jakiekolwiek rezultaty — dodał.

Ukraina odrzuca możliwość rozmów pokojowych z Rosją dopóki rosyjscy żołnierze nie opuszczą ukraińskiego terytorium zajętego po 24 lutego 2022 roku. Dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyklucza też możliwość negocjowania z administracją prezydenta Władimira Putina.

Rosja deklaruje gotowość do rozmów pokojowych, ale — jak zaznacza — nie zamierza rezygnować ze zdobyczy terytorialnych na Ukrainie.

„Bild”, powołując się na niejawny dokument podał, że niemiecka armia dysponuje scenariuszem szkoleniowym przewidującym szybką eskalację w stosunkach między Rosją a NATO.

„Bild” kreśli scenariusz konfrontacji Rosji z NATO opisany w tajnym dokumencie

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany