Izrael bombarduje Strefę Gazy. "Miejsca wystrzeliwania rakiet w pobliżu przedszkola i meczetu"

Izraelskie Siły Obronne (IDF, izraelska armia) poinformowały o zaatakowaniu ponad 250 obiektów związanych z Hamasem w Strefie Gazy w ciągu ostatniej doby.

Publikacja: 26.10.2023 11:17

Izrael nadal atakuje cele w Strefie Gazy

Izrael nadal atakuje cele w Strefie Gazy

Foto: AFP

arb

Cele ataków to m.in. infrastruktura należąca do Hamasu, ośrodki dowodzenia, tunele i wyrzutnie rakiet - podaje izraelska armia.

Izrael: Przedszkole i meczet używane przez Hamas do celów terrorystycznych

Izraelska armia oskarża Hamas o umieszczanie w czasie trwającej wojny wyrzutni rakiet ostrzeliwujących Izrael "w środku terenów zamieszkiwanych przez cywilów".

Marynarka Wojenna Izraela miała ostrzelać miejsca, z których wystrzeliwane są rakiety ziemia-powietrze w rejonie Chan Junus.

Jak podaje armia Izraela miejsca te znajdowały się "w pobliżu meczetu i przedszkola, co jest kolejnym dowodem, że Hamas celowo używa obiektów cywilnych do celów terrorystycznych".

Hamas: Bitwa jeszcze się nie zaczęła, to także bitwa Hezbollahu

Tymczasem Saleh al-Arouri, zastępca szefa biura politycznego Hamasu, przebywający w Libanie zapowiedział, że "bitwa jeszcze się nie zaczęła".

Hamas 7 października dokonał niespodziewanego ataku na Izrael, w czasie którego zginęło ok. 1 400 osób, a ponad 220 zostało wywiezionych do Strefy Gazy, w charakterze zakładników.

W wywiadzie z telewizją al-Manar, kanałem należącym do Hezbollahu, al-Arouri mówił, że przywódcy Hamasu są "w stałym kontakcie z Hezbollahem" i dodał, że spotkał się z przywódcą Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem 7 października, w dniu ataku Hamasu na Izrael. Al-Arouri mówił też, że nie wszystkie jego spotkania z Nasrallahem są ujawniane. 

Czytaj więcej

Putin ostrzega, że wojna Izraela z Hamasem może wykroczyć poza Bliski Wschód

- Nasza bitwa jest także bitwą Hezbollahu - podkreślił.

- Jeśli wróg wkroczy na naszą ziemię, nastąpi bezprecedensowa klęska (Izraela) - dodał, odnosząc się do izraelskich planów przewidujących inwazję lądową na Strefę Gazy. Izrael zgromadził nawet 300 tys. żołnierzy i sprzęt ciężki na granicy ze Strefą Gazy, a w środę premier Beniamin Netanjahu w telewizyjnym orędziu zapowiedział przeprowadzenie inwazji na enklawę, choć nie ujawnił kiedy ona nastąpi.

Jak dotąd w odwetowych atakach Izraela na Strefę Gazy zginęło ok. 6,5 tys. osób - wynika z danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Mówiąc o zakładnikach Hamasu al-Arouri stwierdził, że cudzoziemcy wywiezieni z Izraela do Strefy Gazy są "gośćmi", ale obywatele Izraela będą wymieniani na członków Hamasu przetrzymywanych w więzieniach w Izraelu.

Zastępca szefa biura politycznego Hamasu wezwał też mieszkańców Zachodniego Brzegu, aby wzmocnili swój opór wobec Izraela "stosując wszelkie środki".

Cele ataków to m.in. infrastruktura należąca do Hamasu, ośrodki dowodzenia, tunele i wyrzutnie rakiet - podaje izraelska armia.

Izrael: Przedszkole i meczet używane przez Hamas do celów terrorystycznych

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany