Poznań centrum debat o gospodarce

Ponad 600 prelegentów – top menedżerów największych globalnych firm, polityków, decydentów, przedsiębiorców, ekspertów – dyskutowało podczas Impact’23 o najbardziej aktualnych wyzwaniach gospodarczych i cywilizacyjnych.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej” i Marek Tatała z Fundacji Wolności Gospodarczej podczas dyskus

Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej” i Marek Tatała z Fundacji Wolności Gospodarczej podczas dyskusji o odbudowie Ukrainy

Foto: Wojtek Jargiło

W Poznaniu zakończył się Impact’23, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy zaprosili do udziału topowych menedżerów z największych globalnych firm, decydentów politycznych, regulatorów, wybitnych naukowców, a także światowej klasy ekspertów i mówców.

Scenariusze zmian

Jak podkreślają organizatorzy, Impact’23 to rozmowy i warsztaty zogniskowane na analizie zarówno już następujących, jak i przyszłych zmian społecznych i gospodarczych, najważniejsze wnioski z najnowszych raportów i analiz rynkowych prowadzonych przez najbardziej prestiżowe instytucje badawcze z Polski i świata.

Ale wydarzenie było też znakomitą okazją do budowy nowych kontaktów biznesowych, choćby podczas wydarzeń towarzyszących, gdzie uczestnicy mieli okazję wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi gorących tematów gospodarczych czy nowymi pomysłami na współpracę.

W największym skrócie Impact’23 to były dwa dni spotkań (10 i 11 maja) na ośmiu scenach, na które złożyło się ponad 70 godzin agendowych. W przeszło 200 wystąpieniach – prezentacjach, debatach, rozmowach i warsztatach – wzięło udział ponad 600 prelegentów.

Obok polskich polityków, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, do stolicy Wielkopolski przyjechała m.in. Natalie Portman – aktorka, scenarzystka, reżyserka, ekolożka, walcząca o równouprawnienie w świecie filmu i ochronę klimatu. Znana jest z wielu ważnych ról. To choćby laureatka Oscara za główną rolę w „Czarnym łabędziu” i drugoplanową w „Bliżej”, księżniczka Padmé Amidala z „Gwiezdnych Wojen” i Matylda z „Leona Zawodowca”. Ale także aktywistka, autorka książki dla dzieci, w której stare motywy i mity pokazuje w nowym świetle.

Wśród gości Impact’23 była także Valerie Jarrett, doradczyni Baracka Obamy w latach 2009–2017, polityczka najdłużej urzędująca na tym stanowisku. Dziś to szefowa fundacji Obamów, a prywatnie ich przyjaciółka, jak też prezeska Civic Nation i współprzewodnicząca The United State of Women. Oraz Nassim Nicholas Taleb, znany z wielotomowej eseistyki „Incerto”. Specjalistyczna wiedza naukowca z matematyki, fizyki, medycyny, ekonomii i spraw międzynarodowych jest dla niego bazą do rozważań filozoficznych i etycznych.

Szeroka tematyka

Spotkania były podzielone na 23 obszary tematyczne, takie jak zdrowie, cyfrowa przyszłość, Przemysł 5.0, zielona gospodarka, sztuka przywództwa czy wzmacnianie roli kobiet. Bardzo mocno obecna była tematyka związana z Ukrainą, przede wszystkim w kontekście odbudowy kraju.

Wśród dyskusji związanych z tym ostatnim tematem znalazł się panel „Nowy plan Marshalla? Jak Ukraina zostanie odbudowana”, z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, i Marka Tatały, wiceprezesa i dyrektora zarządzającego Fundacji Wolności Gospodarczej. Jak mówił prowadzący rozmowę Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, eksperci zgadzają się, że przy odbudowie Ukrainy kluczowe będą trzy megaprojekty: międzynarodowe inwestycje instytucjonalne firmowane przez takie instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, masowe inwestycje firm prywatnych oraz reformy wewnętrzne, gwarantujące bezpieczeństwo i transparentność tych inwestycji.

Jacek Jaśkowiak zastrzegł, że realizacja takiego scenariusza zależy od tego, czy Ukraina wygra wojnę – tak zakłada wolny świat – a wojna niestety trwa. Jego powodzenie będzie zależało także od tego, czy po wojnie ukraińscy politycy będą umieli rozwiązać problemy z przeszłości, szczególne związane z korupcją tak, by stworzyć warunki do działania dla biznesu pod względem konkurencyjności i dostępności do rynku. – To będzie ważniejsze dla powodzenia planu odbudowy niż same kwoty, które zostaną na niego przeznaczone – podkreślił prezydent Poznania.

Marek Tatała zwrócił uwagę, że przeciągająca się wojna będzie wpływać na zachowanie społeczeństwa ukraińskiego, na kształt polityki, m.in. ze względu na sytuację „trudno sobie wyobrazić wybory”. Potrzebna jest więc poprawa sytuacji gospodarczej kraju, która będzie łagodzić nastroje społeczne. – Dla Ukrainy punktem odniesienia będzie Unia Europejska. To, że kraj wchodzi na ścieżkę integracji, jest niezwykle istotne. Dla nas także w 1989 r. busolą była akcesja do świata zachodniego, najpierw do NATO, a potem do Unii. Po pierwszym zrywie reformatorskim przełomu 1989 i 1990 r. drugim impulsem do zmian był proces wstępowania do UE – mówił wiceprezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

Jedną z osobowości, które gościły w Poznaniu, była aktorka Natalie Portman (z prawej), z którą rozma

Jedną z osobowości, które gościły w Poznaniu, była aktorka Natalie Portman (z prawej), z którą rozmawiała Rahel Solomon z CNN

Foto: Filip Radwański

W Poznaniu zakończył się Impact’23, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy zaprosili do udziału topowych menedżerów z największych globalnych firm, decydentów politycznych, regulatorów, wybitnych naukowców, a także światowej klasy ekspertów i mówców.

Scenariusze zmian

Pozostało 93% artykułu
Materiał partnera
Władzę nad światem ma pokolenie Z
Materiał partnera
Chcemy, by nasze produkty były szeroko dostępne
Impact
W sprawach klimatu potrzebne polityczne przywództwo
Impact
Technologiczne wyzwania dla biznesu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał partnera
Czekamy na nowe inwestycje produkcyjne