Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Od lat Kongres zaprasza do debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. Wśród gości tegorocznego EKF znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były premier Jak Krzysztof Bielecki, urzędujący ministrowie finansów i aktywów państwowych Andrzej Domański i Jakub Jaworowski, a także szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
Najważniejsza modernizacja energetyki
– Po 35 latach od początku transformacji możemy z dumą powiedzieć, że Polska jest przykładem sukcesu gospodarczego. Jesteśmy dziś szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej. Ale chcemy więcej – przekonywał w czasie sesji inauguracyjnej XIV Europejskiego Kongresu Finansowego Andrzej Domański, minister finansów. – Możemy przedłużyć nasz sukces gospodarczy, jeśli nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy z wyzwaniami współczesnego świata – dodał.
Tłumaczył, że żeby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury. - Dążymy do tego, bo to kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa polskiej gospodarki – mówił szef resortu finansów.
Jego zdaniem to transformacja energetyczna jest kluczowa dla lokowania innowacyjnych, technologicznych inwestycji w Polsce. - Wykorzystanie dobrze rozwiniętej, konkurencyjnej infrastruktury rynkowej, wysoko wykwalifikowanych specjalistów może sprawić, że Polska stanie się jednym z najważniejszych na kontynencie centrów finansowych, skoncentrowanym na najbardziej perspektywicznych segmentach rynku. Przede wszystkim jednak musimy zacząć od transformacji energetycznej. To ona stanowi w mojej ocenie klucz do transformacji całej gospodarki. Wszystkie dyskusje dotyczące lokalizacji dużych innowacyjnych inwestycji, inwestycji w centra danych, zaczynają się od pytania o stabilne i czyste źródła energii – mówił Andrzej Domański.
I dodał, że niestety w Polsce te dyskusje, często na tym pytaniu się kończą. Zapewnił, że Polska aktywnie uczestniczy w dyskusji na forum unijnym na temat Unii rynków kapitałowych. - Potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny dofinansowania inwestycji w modernizacji energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury – wyjaśnił minister finansów.