Średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody – wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki. To o 58 proc. więcej niż w 2021 r. Rachunki za „gazowe" ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę.
Czytaj więcej
Liczba chętnych na wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe może się zmniejszyć. Z drugiej strony mieszkańcy nie mają wyjściach, bo wkrótce kopciuchy będą zakazane.
Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów – ostrzegają samorządowcy. – Zniechęca osoby, które muszą zlikwidować piece na opał stały. Szczególnie dotyczy to najemców lokali komunalnych, to grupa, która ma mniejsze dochody – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
– Chodzi nie tylko o mieszkania komunalne, wyhamowanie pozytywnych trendów odnosi się do wszystkich mieszkań i domów jednorodzinnych – dodaje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. – Mieszkańcy mogą czuć się oszukani. Przez całe lata ulegali namowom, że to dobry kierunek w staraniach o zdrowie i czyste powietrze – dodaje.