Wiele lat trwał wcześniej dwustronny spór o kanadyjski eksport drewna budowlanego do Stanów. Amerykanie zarzucali nieuczciwą konkurencję. Kanadyjczycy twierdzili, że koszty ich produkcji są mniejsze niż u sąsiada, który cały czas potrzebował dużej ilości takiego drewna do budowy domków jednorodzinnych. Następnie doszło do sporu o eksport kanadyjskich przetworów mlecznych, Waszyngton oskarżał o dumping, groził karnymi cłami. Gdy tamte spory ostatecznie rozwiązano, pojawił się teraz kolejny.
W piśmie do przywódców Senatu USA minister finansów Chrystia Freeland i minister handlu Mary Ng oświadczyły, że Kanada jest gotowa uruchomić procedurę rozwiązywania sporów w ramach traktatu o wolnym handlu z USA i Meksykiem USMCA. Kanada obawia się, że ulgi podatkowe dla amerykańskich producentów e-aut pokrzyżują jej plany uruchomienia produkcji pojazdów elektrycznych w prowincji Ontario, przemysłowym zagłębiu kraju, a ponadto zaszkodzą zintegrowanemu sektorowi motoryzacji w Ameryce Płn. — pisze Reuter.
Czytaj więcej
Prezydent Donald Trump zapowiedział przywrócenie 10 proc. cła na pewne wyroby aluminiowe z Kanady, aby chronić własny sektor przed skokiem importu. Rozsierdził tym Ottawę, która zapowiedziała retorsje. To pierwsze większe napięcie od wejścia w życie 1 lipca nowego traktatu o wolnym handlu USMCA
„Piszemy, aby zgłosić w najostrzejszej formie nasz sprzeciw” — głosi pismo podkreślające, że rząd premiera Justina Trudeau nie chce konfrontacji. Jeśli ta sprawa nie zostanie rozwiązana, to „Kanada nie będzie mieć innego wyjścia, jak odpowiedzieć z całą mocą stosując stawki celne wobec amerykańskiego eksportu w taki sposób, aby zaszkodzić amerykańskim pracownikom sektora samochodowego i kilku innych sektorów gospodarki USA”. W poprzednich sporach obaj sąsiedzi i partnerzy handlowi stosowali wzajemne sankcje na wiele towarów.
Ottawa pracuje nad listą amerykańskich produktów, które mogą być objęte kanadyjskim cłem — stwierdziły minister Freeland i Ng. Dodały, że Kanada może też zawiesić limity ilościowe nabiału amerykańskich producentów, uzgodnione w traktacie.