Trudno nie wierzyć w akcje z USA, nawet jeśli są bardzo drogie

Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.

Publikacja: 12.11.2024 05:09

Trudno nie wierzyć w akcje z USA, nawet jeśli są bardzo drogie

Foto: Adobe Stock

Dopóki trend trwa, trzeba z niego korzystać. Jak dotąd najsilniejszym rynkiem był amerykański i sporo wskazuje na to, że się to nie zmieni.

Z wyceną trzeba się pogodzić

Za nami pierwsza (i druga) obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, czyli ruch wyczekiwany od blisko roku wobec Fedu, a także wybory prezydenckie w USA. Ciężko jednak powiedzieć, żeby sytuacja rynkowa była teraz jasna. Pokazują to ostatnie dni na rynkach, pełne zmienności i znoszących się ruchów. Interesująco wygląda choćby relacja amerykańskich rynków akcji i długu – gdy wyniki wyborów faworyzowały już Donalda Trumpa, rentowności tamtejszych papierów skarbowych skoczyły na poziomy najwyższe od kilku miesięcy (ceny spadły) przy jednoczesnych rekordach głównych indeksów giełdowych. W Europie zaś inwestorzy jakby poruszali się we mgle – indeksy akcji szukają kierunku. Dotyczy to także polskiego rynku akcji – w czwartek indeks dużych spółek rósł o ponad 3 proc., natomiast w piątek po południu zniżkował o 0,6 proc. i to przy ponad 11-proc. wzroście Dino Polska.

Po tak bujnym okresie w istotne dla gospodarek i rynków kapitałowych wydarzenia nic jednak dziwnego, że rynki są rozchwiane. Dodajmy, że amerykańskie indeksy biją rekordy nawet mimo ostatnio spadających oczekiwań co do zysków spółek w IV kwartale.

– Nawet pomimo naszych olbrzymich obiekcji co do wycen sądzimy, że listopad może być świetnym miesiącem dla wszystkich ryzykownych aktywów, ze szczególnym naciskiem na akcje amerykańskie – obniżki podatków i wizja napięć geopolitycznych za Trumpa powinny powodować przepływy kapitału w stronę Stanów Zjednoczonych – mówił Kamil Cisowski, dyrektor doradztwa inwestycyjnego, DI Xelion.

Za oceanem euforia po wyborze Trumpa w piątek zaczynała już jednak przygasać i jeszcze zanim europejskie parkiety się zamknęły, Nasdaq raz po raz świecił na czerwono. Europejscy inwestorzy nie potrzebowali kolejnych sygnałów ostrzegawczych i też ruszyli do realizacji zysków.

Jędrzej Janiak, dyrektor ds. doradztwa inwestycyjnego, F-Trust iWealth, ocenił, że jak na razie trudno ostatecznie stwierdzić, na ile pierwsze reakcje rynków finansowych są końcowym etapem tzw. Trump trade, a na ile częścią nowego dłuższego trendu. – Kilka sesji po dniu wyborczym powinien się rozjaśnić obraz i powinny się pojawić wskazówki co do trwalszych tendencji – przewiduje. Co do rynku obligacji, to radzi unikać ekspozycji na stopę procentową. Jak też zauważa, wysokie rentowności obligacji i mocny amerykański dolar ewidentnie dały pretekst do wyraźnej korekty złota, a zapowiedzi wprowadzenia taryf celnych wpływają na przecenę innych surowców, w tym miedzi. W piątek miedź również traciła na wartości, a KGHM pod koniec dnia był najsłabszą dużą spółką, ze spadkiem o 3,7 proc. Do tego złoto osuwało się o 0,8 proc., a ropa naftowa o 3 proc.

– Wybory w USA wywołują początkowo spore zamieszanie, jednak ich wynik nie powinien istotnie zmienić średnio- i długofalowych perspektyw rynków finansowych. W światowej gospodarce jesteśmy obecnie na ścieżce obniżek stóp procentowych przez dwa kluczowe banki centralne (Fed i EBC) – komentował Mariusz Nowak, doradca inwestycyjny, BM Pekao. – Działania te powinny wpływać kojąco na borykającą się z różnymi problemami gospodarkę światową – dodał.

Kwartał korekty wyników

Zamożni klienci banków, biur maklerskich czy towarzystw funduszy inwestycyjnych, korzystający z usługi asset management, w średnim terminie mają sporo powodów do zadowolenia. Jak wynika z tabeli, którą prezentujemy na kolejnej stronie, wyniki w ujęciu rocznym oraz po trzech kwartałach tego roku są w większości dodatnie i nierzadko dwucyfrowe. III kwartał był jednak słabszy, szczególnie na polskim rynku akcji.

Dopóki trend trwa, trzeba z niego korzystać. Jak dotąd najsilniejszym rynkiem był amerykański i sporo wskazuje na to, że się to nie zmieni.

Z wyceną trzeba się pogodzić

Pozostało 95% artykułu
Giełda
Dziś akcje KGHM-u mocno tracą na wartości
Giełda
Indeksy w Warszawie spadają w ślad za zagranicznymi giełdami
Giełda
Szał zakupów na GPW. Mocno zyskuje też złoty
Giełda
Donald Trump 2.0 będzie grał cłami i imigracją
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Giełda
Wybory w USA. Bez paniki na otwarciu sesji na GPW
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje