Uczestnicy kolejnej debaty na organizowanym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami XVIII Forum Funduszy sporo miejsca poświęcili m.in. inwestycjom na rynku prywatnym. Jak przyznali, inwestowanie na rynku prywatnym w Europie jest znacznie mniej rozwinięte niż w USA, lecz w tym kierunku Stary Kontynent powinien zmierzać.
Czytaj więcej
- Jasna polityka gospodarcza, uwolnienie oszczędności Polaków, a także odbiurokratyzowanie całego rynku to szanse dla Polski w zmieniającym się świecie – mówi Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” oraz redaktor naczelny „Parkietu”.
– Rządy mogą przy tym odegrać ogromną rolę. Wygląda na to, że obecny rząd w Polsce jest mocno zainteresowany zmianą lokalnego rynku – zauważył Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. Jak przyznał, wielu inwestorów nie jest dziś zainteresowanych inwestycjami na rynku prywatnym i warto zmienić to nastawienie. Jego zdaniem możliwość inwestowania na rynku prywatnym powinny mieć pracownicze plany kapitałowe, utworzone prze kilku lat na brytyjski wzór nowe dobrowolne produkty emerytalne. – Im dłuższy mamy horyzont inwestycyjny, tym mocniej powinniśmy zaangażować się w instrumenty udziałowe, zarówno na rynku kapitałowym jak i prywatnym. Na tym drugim zmienność jest nawet niższa, a emocje odgrywają znacznie mniejszą rolę – ocenił Mokrzycki. Jego zdaniem inwestycje na rynku prywatnym przynoszą też wyższe stopy zwrotu.
Czytaj więcej
Globalne trendy się zmieniają i musimy na nie odpowiedzieć jeśli chcemy się liczyć. Rządzący mogą pomóc, ale to rynek kapitałowy ma najlepsze mechanizmy funkcjonowania - takie wnioski płyną z pierwszej debaty podczas Forum Funduszy 2024.
Istotne z punktu widzenia globalnych inwestorów jest także zainteresowanie funduszami zarządzanymi aktywnie oraz pasywnie. Jak ocenił Tomas Packa z DWS International, oba rozwiązania mają swoich zwolenników i należy je odpowiednio zbilansować, patrząc z perspektywy całego portfela inwestycji. – Jeśli jednak zarządzający aktywni nie są w stanie przynieść oczekiwanych stóp zwrotu, wówczas mają problem – zauważył.