Rząd chce, by emerytury pomostowe istniały tak długo, dopóki ludzie pracować będą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Zapowiedział nowelizację przepisów. Zobowiązał się do tego w porozumieniu podpisanym z NSZZ "Solidarność".
Projekt ustawy ma zostać zgłoszony jeszcze w tej kadencji Sejmu przez posłów PiS. Nowe zasady mają obowiązywać od przyszłego roku. Zmiana polegająca na niewygaszaniu prawa do świadczenia oznacza wprowadzenie na stałe dotacji do Funduszu Emerytur Pomostowych. Już teraz wynosi ona od kilku lat ponad miliard złotych. W zeszłym roku było to 1,5 mld zł, na ten zaplanowano 1,8 mld zł.
Lista zawodów szkodliwych
Emerytury pomostowe otrzymuje ok. 40 tys. osób. Prawo do nich mają osoby, które urodziły się po 1949 roku i pracują w zawodzie, który jest umieszczony w specjalnym wykazie zawodów szkodliwych (które mogą mieć negatywny i trwały wpływ na stan zdrowia) lub o szczególnym charakterze. (to m.in. piloci, ratownicy, nauczyciele i wychowawczy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, ratownicy, pracownicy oddziałów psychiatrycznych, anestezjolodzy, operatorzy żurawi wieżowych, kierowcy autobusów, motorniczy w tramwajach).
Chcąc uzyskać prawo do emerytury pomostowej, należy: