Premiera Prime Video to film wyprodukowany na podstawie książki Damiena Lewisa o odtajnionych w 2016 r. akcjach specjalnych SOA pod kierunkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.
Winston Churchill kontra III Rzesza
Ritchie zekranizował operację „Postmaster”, która była przełomowa dla losów II wojny światowej i zaangażowania się po stronie Europy Stanów Zjednoczonych. Z jednej bowiem strony III Rzesza atakowała z powietrza ostatnią niepodbitą europejską potęgę, tak się składa, że na Wyspach, z drugiej zaś, korzystając z technologicznej przewagi U-bootów, czyli niemieckich łodzi podwodnych, paraliżowała dostawy Ameryki dla Wielkiej Brytanii. Zawsze jednak każdy system wojskowy ma swój słaby punkt, w tym zaś przypadku było nim zaplecze dostaw dla łodzi podwodnych w hiszpańskim porcie Fernando Po (dziś Bioko) w afrykańskiej Zatoce Gwinejskiej. Sparaliżowanie zaplecza mogło przynieść nie tylko oddech i bezpieczeństwo statkom płynącym z pomocą walczącej Wielkiej Brytanii, ale też na dłuższy czas osłabić wpływy Niemców w Afryce.
Czytaj więcej
Serial „Dżentelmeni” Guya Ritchiego to wariacja na temat jego filmu z 2019 r. Już trzy tygodnie nr 1 Netflixa na świecie. Promowany jako „błyskotliwy”. Trudno zaprzeczyć.
Jeszcze niedawno może trudno byłoby nam zrozumieć brytyjską opozycję wobec antyniemieckich akcji Churchilla, którego nadrzędną racją stanu było ratowanie z opresji swojego kraju, jednak to, czego byliśmy świadkami w postawie zachodniej Europy w kwestii zaangażowania się po stronie napadniętej przez Rosję Ukrainę – wiele nam wyjaśnia. Tak jak przez ostatnie dwa lata wojny istniały i istnieją różne grupy putinowskich wpływów bądź też tendencje izolacjonistyczne, choćby w Ameryce, tak w Wielkiej Brytanii było grono wysoko postawionych urzędników, a i dowódców armii, którzy nie chcieli eskalować konfliktu z III Rzeszą. A wręcz prezentowali kapitulanckie poglądy, by ułożyć się z nazistami za „cenę ocalenia kraju”. Churchill na podejrzane kompromisy iść nie chciał, a gdy blokowano jego wojskowe ruchy na drodze konstytucji i demokracji parlamentarnej – zdecydował się działać nieformalnie.