Rekomendacje filmowe na weekend: Inni w nas i wokół nas

W tym tygodniu można się wyprawić w świat wyobraźni. Młodym kinomanom Pixar proponuje kolorową opowieść o dojrzewaniu „W głowie się nie mieści 2”, starsi widzowie mogą wybrać się na „Królestwo zwierząt” – science-fiction mocno osadzone w rzeczywistości.

Publikacja: 14.06.2024 10:01

„W głowie się nie mieści 2”

„W głowie się nie mieści 2”

Foto: materiały prasowe

W głowie się nie mieści 2

Reż.: Kelsey Mann

Animacja z polskim dubbingiem

Disneyowski przebój z 2015 roku „W głowie się nie mieści” doczekał się sequela. Jego pierwsza część zrealizowana przez znakomitego Pete’a Doctera była wielkim przebojem, pokazując emocje dziewczynki. Teraz bohaterka tamtej animacji Riley ma już 13 lat i zaczyna wchodzić w trudny czas dojrzewania. Obok Radości, Smutku, Gniewu, Strachu i Odrazy w jej głowie pojawiają Zazdrość, Wstyd, Nuda, Obawa. Sporo tu już innych niż w pierwszej części problemów. Riley ma wkrótce zacząć naukę w nowej szkole, a na razie jedzie na obóz sportowy. Dokonuje ważnych dla jej wieku i osobowości wyborów, choćby takich czy utrzymywać przyjaźń z dotychczasowymi koleżankami czy raczej przyłączyć do dziewczyn najbardziej popularnych. W głowie Riley walczą nowe uczucia. Nuda się nudzi, Zazdrość olbrzymimi oczami wodzi za wszystkim wkoło i może najwięcej ma do powiedzenia Niepewność.

Cóż, dojrzewanie wymaga ciągłego szukania i poznawania nowych, nieznanych dotąd stanów. Poznawania i kształtowania siebie. Kolorowy, pełen fantazji rysunek, szybkie tempo i finał, może nie odkrywczy, ale warto na niego czekać. Po kilku mniej udanych produkcjach powrót do „W głowie się nie mieści” jest niewątpliwie dobrym ruchem Pixara. 

Królestwo zwierząt

Reż.: Thomas Cailley 

Wyk.: Romain Duris, Paul Kircher, Adele Exarchopoulos

Akcja „Królestwa zwierząt” toczy się w świecie, który wygląda dokładnie jak nasz. Tylko, że dotyka go tragedia. Spada nagle. Niektórzy ludzie mutują, zamieniając się w hybrydy. Ich skóra pokrywa się sierścią albo, jak ptakom, wyrastają im skrzydła. Jedne „potwory” są łagodne, inne agresywne. Wszystkie nieszczęśliwe, odizolowywane od społeczeństwa. Bohaterowie filmu, ojciec i syn, muszą zmierzyć się z tragedią: Lena - ich żona i matka zamienia się w zwierzę i ląduje w betonowym, zamkniętym ośrodku na prowincji. Francois i Emil się tam przenoszą, by móc ją odwiedzać. Ale gdy dochodzi do wypadku autokaru przewożącego chorych Lena znika. A wkrótce na rodzinę spadnie kolejne traumatyczne doświadczenie. 

Czytaj więcej

„Królestwo zwierząt” Thomasa Cailleya: Ludzie mutują jak po pandemii

Thomas Cailley zrobił piękny film o inności, empatii, prawie do wolności. W tym dramacie rodzinnym przegląda się nasz strach, jaki wynieśliśmy z czasów pandemii Covid-19 i nasza niechęć do „obcych”, do uchodźców, imigrantów. Interpretacja należy do widza.

„Królestwo zwierząt” Thomasa Cailleya zostało uznane za jeden z najlepszych filmów francuskich ubiegłego roku. Miało 12 nominacji do Cezarów, skończyło rywalizację z pięcioma statuetkami. Nie mogło przeskoczyć rewelacyjnej „Anatomii upadku” Justine Triet, ale przypadły mu nagrody za zdjęcia, muzykę, kostiumy, dźwięk i efekty specjalne. Warto ten film obejrzeć.

W głowie się nie mieści 2

Reż.: Kelsey Mann

Pozostało 98% artykułu
Film
EnergaCAMERIMAGE: Hołd dla Halyny Hutchins
Film
Seriale na dużym ekranie - znamy program BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024!
Film
„Father, Mother, Sister, Brother”. Jim Jarmusch powraca z nowym filmem
Film
EnergaCAMERIMAGE 2024: Angelina Jolie zachwyca w Toruniu jako Maria Callas
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Film
Festiwal Korelacje: Pierwszy taki festiwal w Polsce. Filmy z komentarzem artystów