Nie było niespodzianki. Oscara dla najlepszego filmu roku zdobył „Oppenheimer”, Christopher Nolan dostał statuetkę za reżyserię, Cillian Murphy za najlepszą rolę męską, Robert Downey Jr za rolę drugoplanową. Akademicy wyróżnili również zdjęcia do tego filmu Hoyte van Hoytemy, montaż i muzykę.
— Zrobiliśmy film o człowieku, który stworzył bombę atomową i – czy tego chcemy czy nie – żyjemy w świecie Oppenheimera — powiedział Cillian Murphy i zadedykował swoją nagrodę ludziom, którzy działają na rzecz pokoju.
Oscary w pigułce
Oscary 2024: Oprócz „Oppenheimera” doceniono też m.in. film, który powstał przy polskim udziale
Drugim bardzo docenionym filmem wieczoru okazały się „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa. Emma Stone została uznana najlepszą aktorką pierwszoplanową, obraz dostał w sumie cztery Oscary, także za charakteryzację, kostiumy i scenografię.
Wielki sukces odniósł znakomity film Jonathana Glazera „Strefa interesów”, który jest koprodukcją brytyjsko-amerykańsko-polską. Nagrodzona statuetką dla najlepszego filmu zagranicznego produkcja to obraz o rodzinie komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa, który razem z rodziną żyje w swoim „raju” – w domu tuż obok muru obozu koncentracyjnego. Wielki obraz o banalności zła. Z polskiej strony jego producentką jest Ewa Puszczyńska, współpracowniczka m.in. Pawła Pawlikowskiego. Zdjęcia zrobił Łukasz Żal, za scenografię odpowiadały Joanna Kuś i Katarzyna Sikora, za kostiumy Małgorzata Karpiuk.
Czytaj więcej
O gali wręczenia Oscarów jak co roku będzie się mówiło w wielu kontekstach. Jednym z nich są stylizacje, w których gwiazdy zaprezentowały się na czerwonym dywanie. Trendem, który najmocniej dał o sobie znać, jest wybór czerni i bieli - klasyczny black&white. Która kreacja zrobiła najlepsze wrażenie?
Warto zaznaczyć, że Oscara za scenariusz oryginalny dostała para Justine Triet i Arthur Harari za znakomity dramat sądowy o współczesnej moralności „Anatomia upadku”.
Oscar za raport z wojny w Ukrainie
Ważną nagrodą jest Oscar dla „20 dni w Mariupolu” - wstrząsający raport z wojny w Ukrainie, którego twórca Mścisław Czernow powiedział na scenie: „Pewnie jestem pierwszym człowiekiem, który mówi na tej scenie, że wolałbym nigdy nie filmu nie nakręcić”.
Największym przegranym tegorocznej edycji Oscarowej jest Martin Scorsese, którego znakomity film „Czas krwawego księżyca” nie dostał żadnej statuetki. Akademicy nie uhonorowali nawet Lily Gladstone, która stworzyła wspaniałą kreację i mogła stać się pierwszą nagrodzoną Oscarem aktorką o rdzennym, amerykańskim pochodzeniu.
Tegoroczna gala była stosunkowo „grzeczna”: nie było na niej wystąpień politycznych, nie doszło nawet do zapowiadanych wcześniej manifestacji w sprawie wojny izraelsko-palestyńskiej. Galę prowadził, po raz czwarty zresztą, Jimmy Kimmel, ale nawet on powstrzymał się od złośliwych komentarzy. A przecież objawiło się wyraźnie nowe Hollywood, znacznie bardziej otwarte na kino artystyczne i na świat.
Oscary 2024 - lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach
- Najlepszy film – „Oppenheimer”
- Najlepsza reżyseria – Christopher Nolan („Oppenheimer”)
- Najlepsze zdjęcia – Hoyte van Hoytema („Oppenheimer”)
- Najlepsza główna rola kobieca – Emma Stone („Biedne istoty”)
- Najlepsza główna rola męska – Cillian Murphy („Oppenheimer”)
- Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Da’Vine Joy Randolph („Zimowe przesilenie”)
- Najlepsza męska rola rola drugoplanowa – Robert Downey Jr („Oppenheimer”)
- Najlepszy scenariusz oryginalny – Justine Triet, Arthur Harari („Anatomia upadku”)
- Najlepszy scenariusz adaptowany – Cord Jefferson („American Fiction”)
- Najlepsza muzyka – Ludwig Göransson („Oppenheimer”)
- Najlepsza piosenka – „What Was I Made Of” („Barbie”) Billie Eilish
- Najlepszy montaż – „Oppenheimer”
- Najlepsza charakteryzacja – „Biedne istoty”
- Najlepsza scenografia – „Biedne istoty”
- Najlepsze kostiumy –„Biedne istoty”
- Najlepszy dźwięk – „Strefa interesów”
- Najlepszy film dokumentalny – „20 dni w Mariupolu”
- Najlepszy krótki film dokumentalny – „The Last Repair Shop”
- Najlepszy film krótkometrażowy – „The Wonderful Story of Henry Sugar”
- Najlepszy film animowany krótkometrażowy – „The War Is Over”
- Najlepszy film animowany – „Chłopiec i czapla”
Jakie filmy zdobywały Oscara za najlepszy film od 1995 roku?