Polskie media obiegła informacja, że Bank Pekao SA stracił w Chinach swój rodowy klejnot, czyli logotyp żubra. To zdarzenie pokazuje jak ważne jest zabezpieczenie własnych interesów prawnych, nawet jeśli Państwo Środka nie jest celem biznesowym. Co ciekawe, bank nie jest odosobnionym przykładem.
Chińskie przejęcie
Jak wynika z danych chińskiego urzędu patentowego 3 kwietnia 2015 roku chińska firma Shandong Tengyue Shangqingtai Agriculture And Animal Husbandry Machinery Technology Co., Ltd., występująca pod skróconą nazwa Shangqingtai, do chińskiego urzędu patentowego złożyła wniosek o rejestrację znaku graficznego połączonego z nazwą Shangqingtai. Zgłoszony wtedy znak jest identyczny z tym, jaki należy do polskiego Banku Pekao SA. Urząd ten 21 maja 2016 roku wyraził zgodę i wystawił odpowiednie certyfikat. Dokument jest ważny do 20 maja 2026 r. Od dnia wystawienia certyfikatu spółka występuje w obrocie prawno-gospodarczym pod skróconą nazwą wraz z logo, jakie zostały zgłoszone w chwili wnioskowania o rejestrację.
Czytaj więcej:
Chińska spółka swoją siedzibę ma w mieście Qingdao w prowincji Shandong. Została zarejestrowana 12 grudnia 2014 roku. Jej kapitał zakładowy to 10 mln juanów (5,6 mln zł). Specjalizuje się w projektowaniu i w produkcji sprzętu do hodowli świń, bydła, owiec i drobiu. W chińskim rejestrze przedsiębiorców jej zakres przedmiotowy działania jest znacznie szerszy i obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Do obszarów działania wpisano np. handel sprzętem AGD, rozwój oprogramowania, w tym związanego ze sztuczną inteligencją oraz handlu takim, sprzedaż hurtową części samochodowych, sprzedaż części zamiennych do mebli, projektowanie graficzne.
Bank działa
W chińskim rejestrze patentowym przy rekordzie tej spółki są dwie adnotacje: „Waiting for Rejection and reexamination” oraz „Approval certificate printing and transfer”, co potwierdza słowa przedstawicieli banku, na które powoływały się media, że bank już podjął działania prawne na rzecz ochrony swojej własności.
Odzyskanie w Chinach swojej własności niematerialnej jak logotyp jest możliwe, ale nic nie dzieje się z dnia na dzień. Pomimo adnotacji chińska firma będzie występować pod zarejestrowaną na siebie firmą i logotypem aż do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia.
Czytaj więcej:
Bank Pekao ma bardzo mocny dowód. W notce o historii banku jest napisane, że w 1996 roku decyzją rządu została utworzona grupa bankowa Pekao S.A. z udziałem Banku Depozytowo-Kredytowego S.A. w Lublinie, Pomorskiego Banku Kredytowego S.A. w Szczecinie i Powszechnego Banku Gospodarczego S.A. w Łodzi. W 1997 roku nowym, wspólnym logo Grupy Pekao S.A. został żubr o białym konturze na niebieskim tle. Wychodzi więc na to, że chińska firma w żaden sposób nie będzie mogła się powołać na fakt, że to ona pierwsza (zgodnie z zasadą first to file) posłużyła się spornym logotypem, bowiem powstała ona dopiero w 2014 roku. Mimo tego bank będzie musiał ten fakt udowodnić.
Można się przed tym ustrzec
Reputacja banku niewątpliwie została nadszarpnięta, bo mimo że Shangqingtai to firma chińska to jednak kreuje się na globalnego producenta sprzętu do hodowli zwierząt gospodarskich. Jej strona internetowa jest tylko po angielsku i właśnie tam jest użyty logotyp banku. Ciekawostką jest to, że o firmie jest notatka w chińskiej Baike, czyli odpowiedniku Wikipedii.
Czytaj więcej:
Przykład banku Pekao SA pokazuje jak świat jest mały i bez naszej wiedzy ktoś może posłużyć się w sposób nieuprawniony naszą własnością. Wypływa z tego wniosek, że w warunkach pogłębiającej się globalizacji konieczne jest zadbanie o nasze dobra niematerialne. Bank dołączył do grupy polskich firm, które zostały w Chinach bezprawnie pozbawione własności. Takich firm było dziesiątki, a niektóre do dziś jeszcze jej nie odzyskały.
W celu minimalizacji zjawiska bezprawnego przejmowania nazw, znaków graficznych w 2020 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej opublikował poradnik „Chroń swój znak towarowy w Chinach”. W publikacji tej szczegółowo opisano proces ochrony własności intelektualnej na gruncie prawa chińskiego. Są również rady co należy zrobić w sytuacji, gdy nasze prawo zostało naruszone.