– Putin złamał bardzo dużo międzynarodowych norm i zasad, i sam się nie zatrzyma. Rosja może być tylko zmuszona do pokoju – należy przymusić ją, by przyjęła pokój – mówił w ONZ prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wojna na Ukrainie – jeden z wielu konfliktów
Jednak w kuluarach mało kto z przedstawicieli innych państw przyznawał się do chęci zmuszenia Putina do czegokolwiek. Mimo że jego przedstawiciel w ONZ przyznał publicznie, iż celem obecnej wojny przeciw Ukrainie jest obalenie obecnych władz kraju.
Wojna na Ukrainie omawiana jest w ONZ na równi z innymi: w Sudanie, Strefie Gazy czy Birmie. Dla większości państw Globalnego Południa nie ma w niej znaczenia, że na członka ONZ napadło państwo zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa. Większość bardziej jest zainteresowana reformą struktur ONZ i dopuszczeniem swych przedstawicieli do realnej władzy w Organizacji niż powstrzymaniem agresji Rosji.
Czytaj więcej
Wizyta ukraińskiego prezydenta w USA może zadecydować o przyszłości trwającego od ponad dwóch lat konfliktu. Eksperci w Kijowie mówią o kilku scenariuszach rozwoju sytuacji.
Chiny i Brazylia chcą wspólnie tylko zawieszenia broni
Jednocześnie jednak kolejne państwo należące do Rady, Chiny, próbuje lobbować swój „plan pokojowy” mający zakończyć wojnę na Ukrainie – od maja jest to wspólna propozycja chińsko-brazylijska. Kijów już wcześniej go krytykował, bowiem nie ma w nim jasno wyrażonego poparcia dla integralności Ukrainy, a jedynie dążenie do zawieszenia broni na froncie.