Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"

Dziś najważniejszym elementem naszej polityki bezpieczeństwa jest umacnianie współpracy w ramach NATO - mówił po exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Aktualizacja: 25.04.2024 11:24 Publikacja: 25.04.2024 11:12

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Radek Pietruszka

arb

W czwartek w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej.

Andrzej Duda: Od 9 lat uczestniczę w realizacji polityki zagranicznej

- Od 9 lat jestem już jako prezydent częścią realizacji polskiej polityki zagranicznej wraz z premierem, z ministrem spraw zagranicznych i to zarówno pod względem koncepcyjnym, jak i wykonawczym. Robię to w sposób czynny, od samego początku — podkreślił prezydent zwracając uwagę, że niedawno wrócił z „kolejnej wizyty w USA”, gdzie „rozmawiał o bezpieczeństwie Polski i świata”.

- Realizujemy politykę skuteczną, poczynając od spotkania z prezydentem Joe Bidenem, ponad miesiąc temu (...) wtedy też moje spotkania z przedstawicielami Kongresu, z panem spikerem (Mike'm) Johnsonem — wspominał Duda dodając, że rozmowa dotyczyła wsparcia USA dla Ukrainy.

- W czasie mojego ostatniego pobytu w USA rozmawiałem na ten temat również z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, obecnie najprawdopodobniej kandydatem w zbliżających się wyborach, z panem Donaldem Trumpem (...). Pytał mnie, jak wygląda sytuacja w naszej części Europy, przedstawiałem mu to. Na ten temat rozmawiałem również z premierem Justinem Trudeau w Kanadzie, o tym jak wspierać Ukrainę w sposób skuteczny — kontynuował prezydent.

Andrzej Duda wskazuje najważniejszy element polityki bezpieczeństwa Polski

- Mamy dziś w ogromnym stopniu zaawansowaną, budowaną nową strukturę bezpieczeństwa w naszej części Europy, poczynając od decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. (...) to szczyt NATO w Warszawie zdecydował o obecności sił NATO w naszej części Europy — przypomniał Duda.

- Również i wtedy do Polski zaczęły przyjeżdżać wreszcie w istotnych liczbach oddziały amerykańskie, dzisiaj mamy kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich w naszym kraju, dzisiaj mamy cały szereg instalacji amerykańskich, m.in. na ukończeniu bazę antyrakietową w Redzikowie - kontynuował.

Czytaj więcej

Prezydent Duda mówi o rozlokowaniu broni nuklearnej w Polsce. "Jesteśmy gotowi"

Prezydent dodał, że do Polski trafia też nowoczesne uzbrojenie z USA: myśliwce F-35, wyrzutnie HIMARS, a także czołgi Abrams. - Mam także nadzieję, że zostanie dokończony program zakupu z USA śmigłowców Apache, bo bardzo ich potrzebujemy - podkreślił.

- Dziś najważniejszym elementem naszej polityki bezpieczeństwa jest umacnianie współpracy w ramach NATO, a przede wszystkim wzmacnianie więzów euroatlantyckich, czyli naszego sojuszu z USA. To zresztą chcemy też realizować w przestrzeni europejskiej — powiedział Duda zapowiadając, że priorytetem prezydencji będzie „zacieśnianie więzów” między UE a USA.

Ze zdumieniem i bardzo dużym rozczarowaniem przyjąłem, zwłaszcza początek wystąpienia pana ministra Radosława Sikorskiego

Andrzej Duda, prezydent

- Dziś co jest najważniejsze? Musimy uczynić wszystko, aby Rosja nie zwyciężyła na Ukrainie. Nie wolno dopuścić do rosyjskiego zwycięstwa na Ukrainie. Wiemy, że odrodził się rosyjski imperializm, trzeba go dziś za wszelką cenę zatrzymać. Taki jest najważniejszy cel, który ja realizuję poprzez spotkania z przedstawicielami USA, z prezydentem USA — podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda krytykuje Radosława Sikorskiego. Za co?

- W najważniejszych kwestiach związanych z polską polityką zagraniczną ta polityka jest realizowana zgodnie, czyli można powiedzieć jest kontynuowana przez obecny rząd. Dlatego z nieco zdumieniem i bardzo dużym rozczarowaniem przyjąłem, zwłaszcza początek wystąpienia pana ministra Sikorskiego, (...) nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez poprzedni rząd — stwierdził prezydent.

- W moim przekonaniu nie tylko absolutnie bezpodstawny, w którym było dużo kłamstw, manipulacji, zwykłych nieprawd, ale przede wszystkim dzielący Polaków. U mnie osobiście te słowa ministra wzbudziły zwykły niesmak. Było tam wiele nieprawdy, żenujących stwierdzeń, które trudno nazwać inaczej niż propagandą, manipulacją - dodał.

- Z dużym niesmakiem przyjąłem też słowa dotycząca UE. Jeśli mówi to polityk obozu, który do niedawna zwalczał polski rząd, ogłaszając nieprawdy w przestrzeni międzynarodowej na temat działań tego rządu, który współrealizował razem z politykami liberalno-lewicowymi (...) politykę tak naprawdę antypolską, która okazała się potem całkowitą nieprawdą, bo dziś tzw. kamienie milowe okazały się nieistotnym zupełnie elementem, okazało się że można odblokować środki z KPO bez spełnienia żadnych warunków, wystarczyło, że się zmieniła władza w Polsce (...) to jest chyba jasne, że mamy do czynienia z niesamowitą hipokryzją elit europejskich, (...) przede wszystkim myślę o tych wszystkich, którzy rządzą dziś w Komisji Europejskiej, o przewodniczącej KE (...). Jest to polityka zwykła, partyjna, którą realizuje Europejska Partia Ludowa, przez lata zwalczała polski rząd. Opowiadanie o złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą. Polska realizowała swoje interesy i mam nadzieję, że będzie te interesy realizowała nadal — mówił Duda. 

Czytaj więcej

Historyczny rekord na rynku gazu UE. „Dzięki” Rosji magazyny pełne pod korek

Duda wypomniał też Sikorskiemu, że ten w Berlinie „przed 2015 rokiem wzywał Niemcy, by brały przewodnią rolę w UE, gdy Niemcy budowały twardo gazociąg NordStream razem z Rosją (...) ze szkodą dla Polski”, to „można się z politowaniem (...) uśmiechnąć”.

Prezydent mówił też, że Sikorski był szefem MSZ, gdy premier Donald Tusk „obściskiwał się na molo w Sopocie z Władimirem Putinem” i „mówił o resecie z Rosją”.

- Od 2015 roku była realizowana skuteczna polityka w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, przede wszystkim gazowego — powiedział prezydent wspominając m.in. o Baltic Pipe.

Duda wyraził nadzieję, że rząd Donalda Tuska będzie kontynuował politykę zagraniczną PiS.

Pozostało 97% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata