Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA: Poważna rozmowa w poważnej chwili

- Imponująca była jedność poglądów przy tym stole. I po polskiej stronie, ale też w każdym punkcie mieliśmy wspólne stanowisko z prezydentem Joe Bidenem i stroną amerykańską - powiedział szef polskiego rządu Donald Tusk

Publikacja: 12.03.2024 22:16

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko

amk

Donald Tusk przekazał, że przywódcy rozmawiali długo o tym, na ile możliwe jest odblokowanie pomocy dla Ukrainy przez amerykański Kongres, oraz o tym, jak Polska mobilizuje w tej kwestii państwa unii Europejskiej. Premier powiedział też, że głównym celem jego wizyty w USA było upewnienie się, że Ameryka nie zawaha się przyjść Polsce z pomocą, że obowiązuje artykuł 5 Traktatu NATO.

- Potrzebowaliśmy tej informacji — mówił premier.

Donald Tusk odwołuje się do wyobraźni spikera Izby Reprezentantów

Tusk wyraził nadzieję, że Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów, który blokuje głosowanie w Izbie nad pomocą dla Ukrainy, dzięki głosom z Polski zrozumie, że od jego decyzji zależy los, a może nawet życie, milionów ludzi.

Premier ocenił, że spotkanie z prezydentem USA wysłało jasny sygnał do Moskwy, że Zachód jest zjednoczony jak nigdy wcześniej i zdecydowany na dalszą pomoc dla Ukrainy.

Premier Donald Tusk: Prezydent chce zdeterminować członków NATO

Tusk skomentował propozycję prezydenta Andrzeja Dudy o zwiększeniu przez państwa członkowskie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Premier uważa, że prezydent chce w ten sposób zmobilizować państwa NATO, by zwiększyły swoje wydatki choćby do wcześniej umówionych 2 proc. PKB.

Pożyczka dla Polski i oferta sprzedaży amerykańskiego sprzętu

Zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana, podczas spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem prezydent USA Joe Biden ogłosił pożyczkę dla Polski w wysokości 2 miliardów dolarów i zaoferować sprzedaż 96 śmigłowców szturmowych Apache.

Prezydent i premier RP z wizytą w USA. "Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo"

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk przebywają z  wizytą w Stanach Zjednoczonych , w 25 rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Jeszcze we wtorek spotkają się z prezydentem Joe Bidenem.

Jak zapowiadał w poniedziałek prezydent podczas otwartej  części Rady Bezpieczeństwa Narodowego, rozmowa w Białym Domu ma dotyczyć strategicznych wyzwań "stojących przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim". Andrzej Duda deklarował, że podczas rozmowy z Joe Bidenem i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem będzie postulował o zwiększenie wydatków państw członkowskich na obronność do 3 proc. PKB.  W tej chwili pożądana wysokość  to 2 proc PKB, ale większość państw przeznacza na ten cel mniej.

U progu starcia wyborczego z Donaldem Trumpem Joe Biden chce wykorzystać wizytę polskich przywódców w Waszyngtonie, aby pokazać, że populizm można pokonać, a NATO opiera się na solidnych sojusznikach.

Prezydent Andrzej Duda już w zeszłym roku informował, że będzie przekonywał prezydenta Joe Bidena do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy i magazynów sprzętu w Polsce. Dzień przed spotkaniem prezydentów w Waszyngtonie Biden powiedział, że nie ma potrzeby zwiększania liczebności wojsk USA w naszym kraju.

Prezydent i premier jednym głosem. "W sprawie bezpieczeństwa musimy działać razem"

- Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Zacieśnianie sojuszu z USA, ale też rozwój energetyki w Polsce — tak cel wizyty podsumował prezydent. Z prezydentem USA Duda i Tusk będą rozmawiać na temat bezpieczeństwa naszej części Europy, na temat rosyjskiej polityki imperialnej i działań NATO w kontekście zagrożenia konfliktem z Moskwą.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Andrzej Duda w Białym Domu dzięki Donaldowi Tuskowi

Szef rządu podkreślał przed wylotem do USA, że choć z głową państwa różni się politycznie niemal we wszystkich aspektach, „w sprawie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musimy i będziemy działać razem”.

Donald Tusk przekazał, że przywódcy rozmawiali długo o tym, na ile możliwe jest odblokowanie pomocy dla Ukrainy przez amerykański Kongres, oraz o tym, jak Polska mobilizuje w tej kwestii państwa unii Europejskiej. Premier powiedział też, że głównym celem jego wizyty w USA było upewnienie się, że Ameryka nie zawaha się przyjść Polsce z pomocą, że obowiązuje artykuł 5 Traktatu NATO.

- Potrzebowaliśmy tej informacji — mówił premier.

Pozostało 89% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata