Pomoc dla Ukrainy. Jest propozycja kompromisu, Węgry chcą więcej

Reuters publikuje informację na temat nowego projektu konkluzji po szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się 1 lutego.

Publikacja: 31.01.2024 13:34

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 707

Szczyt UE został zwołany na 1 lutego, ponieważ na szczycie w grudniu Węgry nie zgodziły się na zmiany w budżecie unijnym, które umożliwiłyby przekazanie Ukrainie 50 mld euro w latach 2024-2027.

UE ma podarować Ukrainie 17 mld euro, 33 mld euro pożyczy na niski procent

UE miałaby przekazać Ukrainie 17 mld euro w formie grantów i 33 mld euro w formie tanich pożyczek. Miałoby to zapewnić rządowi w Kijowie finansowanie w trudnej sytuacji gospodarczej, w której znalazł się kraj prowadzący od niemal dwóch lat wojnę obronną w związku z najazdem Rosji.

Czytaj więcej

Jest projekt konkluzji ze szczytu UE, który odbędzie się w czwartek

Węgry, które są krajem UE utrzymującym najbliższe związki z Rosją, domagały się corocznego przeglądu tego w jaki sposób Ukraina wykorzystuje przekazywane jej środki i prawo weta, co roku, wobec kolejnych wypłat.

Taka propozycja stoi jednak w sprzeczności z intencjami UE w kwestii pomocy, która miałaby zapewnić rządowi Ukrainy stabilne finansowanie. Pozostali przywódcy państw Unii odrzucają więc taką możliwość. Tymczasem, dopóki pieniądze mają pochodzić z unijnego budżetu, zgodę na przekazanie pomocy państwa UE muszą wyrazić jednogłośnie.

W najnowszej wersji konkluzji ze szczytu jest mowa o corocznych debatach dotyczących tego w jaki sposób środki unijne są wykorzystywane przez Kijów, w oparciu o raporty KE.

Ambasador Węgier przy UE mówił, że rząd Viktora Orbana nadal domaga się prawa weta wobec kolejnych transz pomocy finansowej dla Ukrainy

Takie debaty nie wiązałyby się jednak z prawem zawetowania dalszej pomocy przez Węgry.

Na razie nie wiadomo czy ta kompromisowa propozycja przekona Budapeszt do zgody na udzielenie pomocy Ukrainie.

UE gotowa na alternatywne rozwiązanie ws. pomocy dla Ukrainy, bez Węgier

W środę ambasador Węgier przy UE mówił, że rząd Viktora Orbana nadal domaga się prawa weta wobec kolejnych transz pomocy finansowej, a państwa UE nadal odrzucają to żądanie.

Węgry mają też odmawiać zgody na pokrycie zwiększonych kosztów zadłużenia UE w związku z zaciągnięciem pożyczek na Fundusz Odbudowy, ponieważ - jak argumentuje rząd w Budapeszcie — Węgry nie otrzymały środków z tego Funduszu w związku ze sporem z KE o praworządność.

Alternatywą dla porozumienia z Węgrami jest udzielenie pomocy Ukrainie ze środków spoza budżetu UE, w drodze porozumienia 26 państw Unii.

Jeden z dyplomatów unijnych, cytowany przez agencję Reutera mówi, że „jeśli rozwiązanie 27 (zgoda całej UE — red.) nie będzie możliwe, będziemy musieli przejść do (rozwiązania) 26”.

Szczyt UE został zwołany na 1 lutego, ponieważ na szczycie w grudniu Węgry nie zgodziły się na zmiany w budżecie unijnym, które umożliwiłyby przekazanie Ukrainie 50 mld euro w latach 2024-2027.

UE ma podarować Ukrainie 17 mld euro, 33 mld euro pożyczy na niski procent

Pozostało 91% artykułu
Dyplomacja
Departament Stanu o rozmowach ws. pokoju: Są takie, na które Putin jest gotów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Ja chwaliłem prezydenta Donalda Trumpa
Dyplomacja
USA chcą przyspieszyć dostawy broni dla Ukrainy, by zdążyć przed Donaldem Trumpem
Dyplomacja
Korea Południowa i UE ze wspólnym apelem. Chodzi o Koreę Północną i jej żołnierzy
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Dyplomacja
Siergiej Ławrow wybiera się na Maltę na spotkanie ministrów OBWE
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni