Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, ze zima będzie trudna, ale Ukraińcy muszą ją przetrwać, aby obronić kraj.
Po agresji Rosji na Ukrainę, obydwa nordyckie państwa, widząc zagrożenie ze strony Moskwy, zdecydowały się podjęcie działań związanych z wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Korzyści mają być obustronne, o czym powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. - Członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu. Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie - ocenił. I dodał, że „to kwestia szczególnie istotna dla krajów bałtyckich i Polski”.
- Nuklearne groźby Rosji były jedną z głównych przyczyn decyzji o staraniu się Finlandii o członkostwo w NATO - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, w wywiadzie dla agencji Kyodo. Zdaniem głównodowodzącego siłami zbrojnymi Szwecji, generała Micaela Bydéna, Szwedzkie Siły Obronne powinny przewodzić wysiłkom NATO na Morzu Bałtyckim.
Czytaj więcej
Ukraińskie media i kanały w serwisie Telegram informują o eksplozjach w różnych częściach Ukrainy, po tym jak najpierw w środkowej, wschodniej i południowej części kraju, a potem na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny.
O współpracę wojskową Polski ze Szwecją i Finlandią w przyszłym roku zapytała w interpelacji poselskiej posłanka Hanna Gill-Piątek z Koła Poselskiego Polska 2050. Z odpowiedzi, którą dostała od wiceministra Obrony Narodowej, Wojciecha Skurkiewicza wynika, że w przyszłym roku możemy mieć do czynienia ze zdynamizowaniem kontaktów wojskowych między tymi krajami, głównie w basenie Morza Bałtyckiego.