Decyzja biura statystycznego została podjęta wkrótce po opublikowaniu słabszych niż oczekiwano danych o sprzedaży fabrycznej i detalicznej i wywołała negatywną reakcję w mediach społecznościowych w związku z niezadowoleniem co do perspektyw rynku pracy w Chinach – informuje Reuters.
„Obecnie większość absolwentów uniwersytetów znalazła już swoje miejsce pracy, a ich sytuacja na rynku pracy jest ogólnie stabilna” – powiedział Fu Linghui, rzecznik Narodowego Biura Statystycznego. Dodał, że wskaźnik zatrudnienia absolwentów jest obecnie "nieco wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku".
Czytaj więcej
W lipcu ceny konsumenckie w Chinach spadały. To już kolejny sygnał mówiący o osłabieniu drugiej pod względem wielkości gospodarki świata. Choć inwestorzy liczą na działania stymulacyjne, to władze są powściągliwe.
Młodych Chińczyków czeka najtrudniejszy letni sezon poszukiwania pracy po tym, jak ograniczenia regulacyjne w ostatnich latach sprawiły, że tradycyjne sektory zatrudnienia absolwentów – w tym sektory nieruchomości, technologii i edukacji, nie są w najlepszej kondycji – pisze Reuters.
Najnowsze dane NBS dotyczące bezrobocia młodzieży, opublikowane w zeszłym miesiącu, pokazały, że stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu do rekordowo wysokiego poziomu 21,3 procent. Około 47 proc. absolwentów wróciło do domu w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia studiów w 2022 r., w porównaniu z 43 proc. w 2018 r. - podał w zeszłym tygodniu państwowy China News Service, powołując się na ankietę sektora prywatnego. Fu Linghui zapowiedział, że publikacje danych zostaną zawieszone, ponieważ „gospodarka i społeczeństwo stale się rozwijają i zmieniają, praca statystyczna musi być stale ulepszana”.