Rząd przyjął uchwałę w sprawie sprawozdania finansowego NBP za zeszły rok. Zatwierdził je, ale „z niepokojem odnotowuje ujemny wynik finansowy, który NBP wykazał w latach 2022-2023” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RM.
Rząd zaznacza, iż niepodważalną zasadę ustrojową jest niezależność banku centralnego, jednak niepokoi go ujemny wynik finansowy oraz krytycznie ocenia sposób, w jaki bank centralny komunikował o swoim wyniku finansowym, który jest ważnym elementem prac rządu nad budżetem centralnym. Zaznaczono, że ponieważ NBP nie przestrzega zasad dobrego współdziałania, to Minister Finansów przygotowania projektu nowelizacji ustawy o NBP, ustanawiającej prawny mechanizm komunikacji pomiędzy NBP i Ministerstwem Finansów w procesie opracowywania projektu budżetu państwa.
Czytaj więcej
Za założenie konta osobistego banki często płacą żywą gotówką. Ale można też liczyć na promocyjne procentowanie w wysokości 8 proc.
Stratę za ubiegły rok NBP oraz ekonomiści tłumaczyli wynikiem bezprecedensowego umocnienia złotego w stosunku do głównych walut, które miało miejsce pod koniec 2023 roku.
Gdy w sierpniu 2023 r. nad budżetem państwa na 2024 rok pracował rząd Mateusza Morawieckiego, NBP przekazał, iż zasili budżet na 2024 r. kwotą w wysokości 6 mld zł, gdyż takiego zysku się spodziewał. (95 proc. zysku za dany rok NBP przekazuje do budżetu państwa). Pod koniec roku, gdy budżet zaś układał rząd Donalda Tuska, NBP nie dokonał korekty wcześniejszych szacunków. MF wpisało do ustawy budżetowej tę kwotę, a NBP zakończyło rok z prawie 21 mld zł straty.