Status niebrytyjskiego domicylu podatkowego, utworzonego w 1799 r. do ochrony zagranicznych posiadłości, gdy Wielka Brytania była imperium, wykorzystywali często miliarderzy, którzy mieszkali w Londynie, a nie uważali kraju pobytu za stałe miejsce zamieszkania. Płacili podatki tylko od tego, co zarobili w Wielkiej Brytanii, albo od majątku przeniesionego do tego kraju.
Czytaj więcej
Analiza think tanku Resolution Foundation wskazuje, że najnowsze obniżki podatków zaproponowane przez brytyjski rząd mocno faworyzują najbogatszych Brytyjczyków.
Casus żony premiera Rishi Sunaka
Rządy konserwatystów broniły tego statusu, twierdząc, że chcą przyciągać w ten sposób do kraju bogatych ludzi, aby tu mieszkali i wydawali pieniądze. Przeciwnicy pytali, dlaczego najbogatsi ludzie mają korzystać z ulg podatkowych, zwracali uwagę, że jest to dowód braku uczciwości w społeczeństwie.
Sprawa statusu nabrała rozgłosu w 2022 r., kiedy okazało się, że korzystała z niego Akshata Murty, żona Rishi Sunaka, który był wtedy ministrem finansów. Kobieta posiadająca własny duży majątek, zrezygnowała wtedy z korzystnego domicylu. Jej mąż, obecnie premier rządu, został zwolniony z decyzji o rezygnacji z tego statusu, aby nie doszło do konfliktu interesów — podał Reuter za jego urzędem.
Czytaj więcej
Brytyjski rząd planuje ograniczenie legalnej migracji. Sadiq Khan ostrzega, że w kluczowych sektorach gospodarki może to spowodować kryzys.