- Koronawirus jest w dalszym ciągu rzeczywistością i wyzwaniem. Dziś uzgodniliśmy przedłużenie istotnych i efektywnych działań wobec koronawirusa — powiedziała Annegret Kramp-Karrenbauer z CDU po 7 godzinach rozmów we wtorek z partnerami koalicyjnymi z SPD.
Wśród najważniejszych decyzji jest przedłużenie do końca 2021 r. subwencji do skróconego czasu pracy (Kurzarbeit), które wygasały w marcu 2021 i przedłużenie do końca bieżącego roku pomocy pomostowej dla małych i średnich firm — pisze Reuter. Kurzarbeit pozwala ratować miejsca pracy, bo firmy zachowują wszystkich zatrudnionych, którzy pracują krócej za mniejsze wynagrodzenie. Różnicę dopłaca państwo.
Czytaj także: Rekordowy spadek gospodarki Niemiec
Partie koalicyjne postanowiły ponadto przedłużyć do końca roku zawieszenie przepisów o ogłaszaniu utraty płynności, aby uniknąć fali bankructw firm z powodu pandemii. Partie konserwatywne i SPD doszły do kompromisu w tej sprawie przed tym posiedzeniem — poinformował minister finansów Olaf Scholz. W marcu rząd przyznał firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu kryzysu sanitarnego rozwiązanie ratunkowe pozwalając odroczyć do końca września ogłaszanie upadłości. Minister sprawiedliwości Christine Lambrecht z SPD zasugerowała przedłużenie tego moratorium do końca marca 2021, ale jej propozycję skrytykowali deputowani z bloku Angeli Merkel i twierdzili, że to powinno obowiązywać do końca 2020 r.
Ostatecznie ustalono, że moratorium będzie obowiązywać do końca bieżącego roku dla firm zadłużonych, ale mających nadal płynność. Nie będzie dotyczyć bankrutów, bo „nie chcemy tworzyć firm-zombie” — jak powiedział jeden z przedstawicieli ugrupowania koalicyjnego.