Wśród przepisów uzupełniających tarczę antykryzysową ma się znaleźć uproszczenie zamówień publicznych. Chodzi m.in. o ułatwienie procesów przetargowych przy pracach budowlanych. Wicepremier Emilewicz zapowiedziała też odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej. Ma ona funkcjonować w trybie zastrzeżonym. – Chodzi o sytuacje, gdy strony nie muszą się ze sobą spotykać – wyjaśniła.
Rząd planuje też wsparcie samorządów. Wicepremier przyznała, że na skutek pandemii i zamrożenia gospodarki straciły one część wpływów z PIT, CIT i podatków lokalnych. Aby poprawić płynność finansową samorządów, rząd chce poluzować ograniczenia nałożone na ich wydatki. Samorządy będą więc mogły zwiększyć zadłużenie o wysokość utraconych wpływów podatkowych. Rząd wcześniej przekaże im też pieniądze z rat subwencji ogólnej.
Wicepremier zapowiedziała też uelastycznienie prawa pracy.
W piątek uaktualnieniem tarczy antykryzysowej ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. W przyszłym tygodniu zapisane w nim rozwiązania ma przyjąć rząd. Zaraz po tym trafią do Sejmu. Jadwiga Emilewicz ma nadzieję, że parlament szybko upora się z nowymi przepisami. Liczy, że poprze je także opozycja. Zapewnia przy tym, że nowe rozwiązania powstają we współpracy z przedsiębiorcami.
Dziennikarze pytali wiceszefową rządu o nowe podatki. Jadwiga Emilewicz przypomniała, że podatek cukrowy został zawieszony, a jego wprowadzenie odroczono do końca roku. Natomiast podatek cyfrowy powinien zostać przygotowany w ramach Unii Europejskiej. – Prace nad tym podatkiem nie są prowadzone. Gospodarka polska i europejska ma dziś większe problemy – stwierdziła wicepremier Emilewicz.
Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki mówił, że przedsiębiorcy chętnie sięgają po rozwiązania zapisane w pierwszej tarczy antykryzysowej. Według premiera jest już 1,5 mln wniosków o wsparcie w ramach tej tarczy.