Potencjalna umowa z Komisją Europejską na zakup 80 milionów dawek przewiduje możliwość zakupu przez państwa członkowskie dodatkowych 80 milionów dawek, łącznie do 160 milionów dawek. Rozmowy mają na celu zapewnienie państwom członkowskim dostępu do szczepionki Moderna. Etap 3 badania mRNA-1273 rozpoczął się 27 lipca, a zakończenie rekrutacji około 30 tys. uczestników badania planowane jest na wrzesień.
Moderna zwiększa produkcję i planuje dostarczać około 500 mln dawek rocznie, a od 2021 r. nawet 1 mld dawek rocznie.
- Doceniamy współpracę Komisji Europejskiej, która przyczyniła się do zapewnienia Europejczykom dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki, i jesteśmy dumni, że Komisja Europejska dostrzegła potencjał naszej technologii szczepień mRNA. Europejscy partnerzy, inwestorzy i obywatele byli częścią Moderny od początku jej istnienia i odegrali ważną rolę w jej rozwoju - powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderny. - Zwiększamy nasze międzynarodowe zdolności produkcyjne poza Stanami Zjednoczonymi, współpracując z naszymi partnerami strategicznymi, Lonza w Szwajcarii i Rovi w Hiszpanii, aby być w stanie sprostać temu globalnemu kryzysowi zdrowotnemu dzięki szczepionce, która będzie powszechnie dostępna po zatwierdzeniu do użycia – dodał.
Jak zaznacza Moderna, potencjalnymi zaletami szczepionek profilaktycznych opartych na mRNA to m.in. możliwość łączenia wielu mRNA w jedną szczepionkę, szybkie odkrycia pozwalające reagować na pojawiające się zagrożenia pandemiczne oraz sprawność wytwarzania wynikającą z platformowego charakteru projektowania i produkcji szczepionek mRNA.
Spółka jest notowana na NASDAQ.