W zeszłym roku został ekstradowany do USA w związku z oskarżeniami o sztuczne zawyżanie wartości Autonomy w celu oszukania Hewlett Packard, który kupił ją w 2011 r. za 11 miliardów dolarów. W listopadzie 2012 r. HP ogłosiło odpis w wysokości 8,8 miliarda dolarów związany z przejęciem Autonomy, z czego 5 miliardów dolarów z powodu, jak twierdziło, „nieprawidłowości księgowych”, które doprowadziły HP do ogromnego przepłacenia za Autonomy – przypomina Business Insider.
Lynch, były doradca rządu Wielkiej Brytanii, zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Jego prawnicy nazwali zarzuty „parodią sprawiedliwości”. W razie skazania groziło mu ponad 20 lat więzienia.
Urodzony w Irlandii Lynch wychował się w pobliżu Chelmsford w Essex, gdzie jego matka była pielęgniarką, a ojciec strażakiem. Studiował fizykę, matematykę i biochemię na Uniwersytecie w Cambridge, ostatecznie specjalizując się w adaptacyjnym rozpoznawaniu wzorców. Jego praca doktorska jest podobno jedną z najchętniej czytanych publikacji naukowych w bibliotece uniwersyteckiej.
Po uruchomieniu kilku wczesnych start-upów technologicznych – w tym jednego specjalizującego się w oprogramowaniu do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, odcisków palców i rozpoznawania twarzy dla policji – w 1996 roku stworzył Autonomy. Jego oprogramowanie było wykorzystywane przez firmy do analizy ogromnych zbiorów danych i częściowo zawdzięczało swoją skuteczność wnioskowaniu bayesowskiemu, teorii statystycznej opracowanej przez XVIII-wiecznego statystyka, filozofa i prezbiteriańskiego ministra Thomasa Bayesa.
Firma Autonomy odniosła niemal natychmiastowy sukces biznesowy. Firma pojawiła się na giełdzie w Brukseli w 1998 r., a szybki rozwój w połączeniu z boomem dotcomów doprowadził do przeniesienia się na londyńską giełdę papierów wartościowych, gdzie Autonomy dołączyła do listy FTSE 100 najlepszych spółek notowanych na brytyjskiej giełdzie.
W 2011 roku koncern HP zapłacić ponad 11 miliardów dolarów za przejęcie Autonomy, jednak zaledwie po roku twierdził, że odkrył „poważne nieprawidłowości księgowe”. w brytyjskiej firmie.