Prawie połowa ankietowanych (49 proc.) pozytywnie oceniła Unię Europejską, szefowie dużych firm są bardziej zadowoleni z niej (72 proc.), kierujący mniejszymi mniej (43 proc.). Połowa respondentów jest negatywnego zdania, najbardziej niezadowolonymi (56 proc.) są pracujący na własny rachunek i kierujący mikrofirmami (do 2 zatrudnionych). Prezesi firm z załogą liczącą ponad 50 pracowników mają najmniej powodów do krytykowania Unii, jest ich zaledwie 26 proc.
Ostatnie problemy na naszym kontynencie: pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, inflacja, zmiany klimatu — zwiększyły obawy wszystkich. Prawie sześciu szefów firm na dziesięciu (59 proc.) niepokoi się o przyszłość Unii Europejskiej. Ta proporcja rośnie do 65 proc. w sektorze budownictwa i do 63 proc. w handlu. Obawy prowadzących małe firmy dotyczą 64 proc. ankietowanych, a 39 proc. boi się tego, co moxę ich czekać w przyszłości. W firmach zatrudniających ponad 50 ludzi tylko 40 proc. szefów nie śpi spokojnie.
Czytaj więcej
Deficyt budżetowy Francji wyniósł 5,5 proc. w 2023 r. Minister gospodarki i finansów Bruno La Maire chce go obniżyć do 3 proc. w 2027. To oznacza zmniejszenie wydatków z budżetu o 80 mld euro. Według ekonomistów, to nierealne.
Dla połowy uczestników ankiety (51 proc.) najważniejszym problemem do rozwiązania jest uproszczenie procedur administracyjnych, co powinno zostać zatwierdzone ustawą przyjętą w parlamencie. Kolejnymi sprawami są walka z nieuczciwą konkurencją krajów spoza Unii (43 proc.), samowystarczalność w zakresie żywności i ochrony zdrowia (31 proc.), w zakresie przemysłu i energetyki (27 proc.). Szefów firm interesuje w znacznie mniejszym stopniu zmiana klimatu (20 proc.), bezrobocie i walka z ubóstwem (po 16 proc.), sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i cyfryzacji gospodarki (14 proc.), integracja zawodowa migrantów (10 proc.).
Nastroje szefów firm pogorszyły się lekko w marcu, wskaźnik optymizmu zmalał do 84 pkt z 87 pkt w ciągu trzech miesięcy. Ostatnia poprawa o 10 pkt nastąpiła w styczniu wobec grudnia. Prezesów niepokoi nadal inflacja, 47 proc. obawia się, że wzrost cen może zagrozić ich firmom, wzrosła też do 36 proc. z 33 proc. w lutym liczba tych, którzy spodziewają się opóźnień w regulowaniu rachunków przez swych klientów, 14 proc. (wobec 12 proc. w lutym) boi się, że nie będą mogli terminowo zapłacić za wystawione im faktury.