„Na Ukrainie technologia dronów jest bardzo dobrze rozwinięta. A oni chcą przenieść fabryki na bezpieczniejsze terytoria, które mogłyby znajdować się gdzieś na terytorium NATO, gdzie są zupełnie inne gwarancje bezpieczeństwa, ale także, by było to niedaleko Ukrainy. Sprowadzając (na Litwę – red.) technologię, stworzą miejsca pracy i infrastrukturę do produkcji. Leży w interesie naszego bezpieczeństwa narodowego, aby produkcja trafiła do naszego kraju – powiedział Andrius Mazuronis, przewodniczący Partii Pracy Litwy, cytowany przez portal Delfi.
Dron łatwiej wyprodukować niż czołg
Mazuronis podkreślił, że rozwój i produkcja dronów bojowych powinny być priorytetami litewskiej obronności. Jego zdaniem Litwa ma już niezbędną bazę produkcyjną i kadrę.
– W porównaniu z czołgami czy ciężkim sprzętem, drony wymagają stosunkowo niewiele inwestycji – dodał.
Czytaj więcej
Państwo Środka bez skrupułów korzysta na wywołanej przez Kreml wojnie. W 2023 r. Chiny podwoiły import rosyjskiego aluminium. Zakupy ropy podskoczyły o 24 proc., a LNG o 23 proc. Udział Chin w obrotach handlowych z Rosją przekroczył jedną trzecią.
Także wicemarszałek litewskiego Sejmu, Paulius Saudargas, przekonuje, że litewski przemysł obronny, nie mogąc produkować ciężkiego sprzętu wojskowego, powinien skupić się na produkcji dronów bojowych.