Oto najlepsze miasta do życia. Warszawa daleko za podium

Wiedeń został wybrany najlepszym miastem do życia. Siedem na dziesięć czołowych miast w rankingu znajduje się w Europie Zachodniej, w tym aż trzy w Niemczech, zaś dwa miasta w tej grupie ma Szwajcaria. Polskie miasta zajęły dość odległe pozycje w zestawieniu, a najwyżej spośród nich znalazła się Warszawa.

Publikacja: 21.12.2023 03:00

Wiedeń ponownie otwiera ranking najlepszych miast do życia

Wiedeń ponownie otwiera ranking najlepszych miast do życia

Foto: AdobeStock

Ranking najlepszych miast do życia Quality of Living przygotowuje firma Mercer, światowy lider w zakresie usług doradczych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, należący do grupy Marsh McLennan.

Wiedeń na razie nie do pobicia

Tegoroczne podium rankingu ponownie otwiera austriacki Wiedeń. Jego ważnymi atutami są, zdaniem autorów raportu, bogata historia, imponująca architektura i tętniąca życiem scena kulturalna. Drugie miejsce szwajcarskiemu Zurychowi pomogły zdobyć stabilność polityczna, czystość i infrastruktura. Podium zamyka nowozelandzkie Auckland. W pierwszej dziesiątce na kolejnych miejscach znalazły się ponadto duńska Kopenhaga, szwajcarska Genewa, niemieckie Frankfurt i Monachium, kanadyjskie Vancouver, australijskie Sydney i niemiecki Düsseldorf.

Czytaj więcej

Najlepsze miasto do życia na świecie wraca na szczyt rankingu. Warszawa spada

– Ranking Mercer pokazuje, że kraje o wysokiej jakości życia zapewniają swoim obywatelom i obcokrajowcom dostęp do doskonałej opieki zdrowotnej, edukacji, infrastruktury i usług socjalnych – komentuje wyniki raportu Yvonne Traber, Partner and Global Mobility Leader w Mercer.

Oprócz siedmiu krajów europejskich znajdujących się w pierwszej dziesiątce inne godne uwagi miasta o wysokiej jakości życia na naszym kontynencie to zdaniem autorów raportu Amsterdam w Holandii (14.), Oslo w Norwegii (24.), Sztokholm, Szwecja (26.), Paryż, Francja (32.), Helsinki w Finlandii (34. miejsce) i Dublin w Irlandii (42. miejsce).

Reprezentujący Wielką Brytanię Londyn zajmuje dopiero 45. pozycję, a za nim plasują się Aberdeen (49.), Edynburg (51.), Glasgow (54.), Birmingham (60.) i Belfast (67.).

Czytaj więcej

Olejowy zjazd cenowy. Rekordowe ceny należą do przeszłości?

Miasta Europy Wschodniej, takie jak Praga w Czechach (71.), Budapeszt na Węgrzech (80.), Bratysława na Słowacji (83.) i Warszawa w Polsce (84.), odnotowują w ostatnich latach niewielki spadek jakości życia. – Stawiły czoła różnym wyzwaniom, w tym niestabilności gospodarczej, niepokojom politycznym i nierównościom społecznym, które wpłynęły na dobrobyt mieszkańców – tłumaczą autorzy raportu. Wskazują, że miasta naszego regionu są gorzej oceniane m.in. pod kątem usług publicznych i transportu oraz mieszkalnictwa i środowiska naturalnego. Kraków i Wrocław znalazły się dopiero na początku drugiej setki badanych miast.

W Afryce najlepszym do życia i najbezpieczniejszym miastem jest Port Louis położony na Mauritiusie (88. miejsce na świecie). Za nim plasuje się Victoria, stolica Seszeli, która zajmuje 98. pozycję w rankingu. Ponadto znalazło się w nim kilka miast Republiki Południowej Afryki, w tym Kapsztad (102.), Johannesburg (105.) i Durban (110.). Inne godne uwagi miasta w Afryce o stosunkowo wysokiej jakości życia to Rabat w Maroku (127.), Tunis w Tunezji (131.) i Casablanca w Maroku (136.).

Czytaj więcej

Święta częściej poza domem. Ceny nie odstraszają

Arabskim metropoliom szkodzi powietrze

Na Bliskim Wschodzie najlepiej wypadają zdaniem ekspertów Mercera Dubaj (79. miejsce) i Abu Zabi (84. miejsce), dwa główne miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oba słyną z nowoczesnej infrastruktury i różnorodnych społeczności emigrantów. Szkodzą im korki uliczne, obawy związane ze zmianą klimatu, w tym rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza.

Vancouver (ósme miejsce) jest najlepiej ocenianym miastem w Ameryce Północnej. Za nim znalazło się San Francisco w Kalifornii (37.), które równocześnie uznano za najlepsze miasto do życia w Stanach Zjednoczonych, co zawdzięcza zdaniem autorów raportu dobrze rozwiniętej infrastrukturze, przyjaznemu klimatowi i doskonałej jakości powietrza. W Ameryce Północnej San Francisco zajmuje 37. pozycję i pozostaje światowym centrum technologii i innowacji. Za nim znalazły się Nowy Jork na 40. miejscu, następnie Boston na 41. miejscu i Honolulu na 42. miejscu. Montevideo w Urugwaju (89.) jest najwyżej sklasyfikowanym miastem w Ameryce Łacińskiej.

Czytaj więcej

Mniej za choinkę, ale święta będą drogie

W Azji przoduje Singapur

Pierwsze miejsce wśród miast azjatyckich i 29. miejsce w rankingu zajmuje Singapur, oferujący czyste i bezpieczne środowisko w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą. Na liście znalazło się kilka miast w Japonii. Jokohama znajduje się na 47. miejscu, Tokio na 50., a Osaka, która jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym tego kraju, na 58. Seul w Korei Południowej, znany z szybkiego stylu życia i postępu technologicznego, znalazł się na 81. miejscu w rankingu. Busan, drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej, zajął 95. pozycję. Chiński Szanghaj znalazł się na 109. pozycji, Pekin na 126. i Kanton na 132.

Wśród największych metropolii na świecie, z populacją przekraczającą 10 milionów mieszkańców, pierwsze miejsce zajął Paryż (32. miejsce w rankingu), a kolejne Nowy Jork (40.) i Londyn (45.). Wszystkie plasują się w grupie 20 proc. najlepszych miast do życia. Mimo że są one uznawane za pożądane lokalizacje, miasta tej wielkości często borykają się z pewnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi.

Czytaj więcej

Najlepsze w świecie miasta dla zagranicznych ekspertów. Jest wśród nich Warszawa

Do miejsc o niższej jakości życia autorzy raportu zaliczyli kilka afrykańskich miast – N’Djamena (Czad), Bangui (Republika Środkowoafrykańska) i Chartum (Sudan), które zajmują odpowiednio 236., 239. i 241. miejsce. Wśród nich znalazła się także Sana z Republiki Jemenu (238. miejscu), a także iracki Bagdad (240. miejsce).

Rosnące koszty życia

Autorzy raportu piszą, że „obecny krajobraz jest dotknięty geopolitycznymi zawirowaniami, klęskami naturalnymi i ekonomiczną niestabilnością, które mają znaczący wpływ na miasta i ich zdolność do przyciągania i zatrzymywania talentów, tymczasem wielu pracowników ponownie rozważa swoje priorytety i ocenia jakość życia zapewnianą im i ich rodzinom w miejscach, w których mieszkają i pracują”. Eksperci wskazują, że wysoka inflacja i szybko rosnące ceny w wielu regionach świata podnoszą koszty życia w miastach i ograniczają dostępność mieszkań, których ceny idą mocno w górę.

Mercer ocenił jakość życia w ponad 450 miastach na całym świecie. Ostatecznie w rankingu znalazło się 241 miast z pięciu kontynentów.

Czytaj więcej

Sztokholm zakaże wjazdu dieslom i autom na benzynę. Zielone światło dla elektryków

Ranking najlepszych miast do życia Quality of Living przygotowuje firma Mercer, światowy lider w zakresie usług doradczych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, należący do grupy Marsh McLennan.

Wiedeń na razie nie do pobicia

Pozostało 97% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu