Przedsiębiorstwa niefinansowe zarobiły w okresie I-III kwartał 2023 r. łącznie 185 mld zł. To o 3,8 proc. mniej niż przed rokiem – podał GUS w czwartkowej informacji. Zła passa trwa od początku roku, ale najgorzej było w samym trzecim kwartale. Jak wynika z naszych szacunków, łączny zysk w III kw. wyniósł 51 mld zł, czyli aż o 13,4 proc. mniej niż w III kw. 2022 r.
Koszty prowadzenia działalności szybko rosną
Główną przyczyną pogorszenia może być wysoki wzrost kosztów działalności. Przychody ogółem były w okresie I-III kwartał wyższe o 7,1 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania wzrosły o 7,8 proc. W efekcie pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 93,7 proc. przed rokiem do 94,3 proc.
W strukturze rodzajowej kosztów ogółem zwiększył się udział wynagrodzeń (o 1,1 p. proc.), podatków i opłat (o 0,9 p. proc.), usług obcych (o 0,8 p. proc.), zużycia energii (o 0,4 p. proc.), ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oraz pozostałych kosztów rodzajowych (po 0,3 p. proc.). Zmniejszył się udział zużycia materiałów (o 3,8 p. proc.).
Czytaj więcej
Po tym jak Janusz Filipiak prawie dwa miesiące temu trafił w ciężkim stanie do szpitala, rada nadzorcza oddelegowała jego córkę do czasowego wykonywania czynności prezesa.
Największy spadek rentowności w górnictwie
Coraz mniejsza jest też rentowność przedsiębiorstw niefinansowych. Wskaźnik rentowności obrotu netto spadł do 4,7 proc. obecnie z 5,3 proc. przed rokiem. Największe spadki odnotowano w górnictwie i wydobywaniu - do 9 proc. z 17,1 proc. Ale niższe marże widać też w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (spadek o 2,3 pkt. proc.), informacji i komunikacji ( o 2,4 pkt. proc.), gospodarce komunalnej (o 1,3 pkt.), przetwórstwie przemysłowym (o 0,9 pkt. proc.) oraz energetyce (o 0,6 pkt. proc.).