Firm, które wyprowadziły się z reżimowej Białorusi na Litwę jest kilkaset. Najbardziej znane z nich jak Epam Systems – firma produkująca niestandardowe oprogramowanie, specjalizująca się także w konsultingu i do 2022 r. rezydująca na terenie Białoruskiego Parku High Technology, po przeprowadzce na Litwę zwiększył personel z 320 do prawie 1500 osób.
Wargamin – twórca popularnej gry komputerowej Tanks of World – powiększył załogę z 400 do prawie 1000 pracowników. Znacząco zwiększył się też personel innej białoruskiej firmy rezydującej na Litwie – Coherent Solutions, wylicza portal Delfi.
Eliyus Civilis przedstawiciel firmy „Inwestowanie na Litwie”, która pomaga Białorusinom przenieść działalność, powiedział, że w tym roku na Litwę, przeprowadziły się te spółki, które chciały jak najszybciej pozbyć się wszelkich kontaktów z Białorusią.
Czytaj więcej
Nie wojny, nie śmierci najbliższych, nie nowej mobilizacji. Tym Rosjanie w przyszłym roku nie będą zawracać sobie głowy, jak wynika z najnowszego badania. Najbardziej boją się wzrostu cen i spadku dochodów. Aż 74 proc. ankietowanych i to w większości w wieku poborowym spodziewa się w nadchodzącym roku „więcej dobrych wydarzeń niż złych”.
– W tym roku migracji wyróżniała się faktem, że firmy chciały pozbyć się stosunków z Białorusią, zamknąć tam swoje biura, zerwać łączące je z tym rynkiem więzi i jak najszybciej opuścić kraj – powiedział Chivilis. Według niego fala „relokacji” przyniosła korzyści finansom Litwy.