– Obywatele Ukrainy będą wymagali dodatkowej opieki medycznej, terapii oraz szczepień. Biomed, jako dostawca m.in. szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Gamma anty-HBs i Gamma anty-D, jest gotowy odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie – deklaruje prezes Biomedu-Lublin Maksymilian Świniarski. Zwraca uwagę, że wśród uchodźców dominującą grupę stanowią kobiety z dziećmi. Wśród nich są kobiety w ciąży oraz noworodki, czyli osoby, do których kierowane są flagowe leki Biomedu.
Gamma anty-D jest podawane w przypadku wystąpienia konfliktu serologicznego. Z kolei szczepionka przeciwgruźlicza u noworodków podawana jest w pierwszej dobie życia, a lek Gamma anty-HBs chroni przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (jest stosowany u noworodków, których matki są nosicielkami antygenu).
– Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia. Deklarujemy, że możemy dostarczyć szybko potrzebną zwiększoną ilość leków i szczepionek dzięki optymalizacji i usprawnieniom procesów produkcyjnych, które w ostatnim czasie zrealizowaliśmy – podkreśla prezes Biomedu.
Eksperci przestrzegają, że obecny kryzys w Ukrainie zwiększa też ryzyko krajowego i międzynarodowego rozprzestrzeniania się różnego rodzaju wirusów oraz chorób, jak krztusiec, polio, ospa, gruźlica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ponadto cały czas trwa pandemia Covid-19.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, z którego wynika, że każdy uchodźca z Ukrainy powyżej piątego roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciwko koronawirusowi, powinien mieć taką możliwość w Polsce.