W dyskusjach podczas serii wyjątkowo w tym roku dynamicznie moderowanych konferencji i spotkań zatytułowanych „Security Beyond the Horizon", z udziałem przedstawicieli firm zbrojeniowych, wojskowych ekspertów i przedstawicieli administracji rządowej uczestniczyli menedżerowie i konstruktorzy czołowych koncernów, takich jak BAE System, Lockheed Martin, Raytheon, Thyssen Krupp Marine Systems, Saab, Kongsberg czy izraelski Rafael, a także rodzimy czempion – Polska Grupa Zbrojeniowa.
Z możliwości prezentacji swoich dokonań podczas Forum ku ogólnemu zaskoczeniu zrezygnowały tym razem francuskie koncerny. W kuluarach spekulowano, że ma to związek z niekorzystnymi dla zbrojeniowych spółek Republiki decyzjami polskiego MON, dotyczącymi zakupów caracali i innego wojskowego wyposażenia, których byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach.
A więc bez udziału Airbusa, Thalesa, okrętowej korporacji DCNS czy rakietowej grupy MBDA o swoich ofertach dla unowocześniającej się polskiej armii i przyszłościowych technologiach, które próbują odpowiedzieć na zmieniające się zagrożenia – mówili ich konkurenci.
Brytyjski gigant BAE Systems w tym roku skupił się na promowaniu własnych technologii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, coraz zresztą skuteczniej wprowadzanych w Polsce, także w sektorze cywilnym (przydatnych m.in. w tropienie nadużyć wobec fiskusa). Ekspansję BAE Systems w polskiej sieci przyspieszyło zresztą utworzenie w Poznaniu ośrodka skupiającego utalentowanych polskich informatyków i programistów. – Koncern nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w rozwoju technologicznej współpracy z polską zbrojeniówką choćby w dziedzinie pojazdów militarnych czy nowoczesnej artylerii dla okrętów – mówi Martha Lacrosse dyrektor BAE Systems na Polskę.
Pod nieobecność francuskiego MBDA w dziedzinie technologii rakietowych we wszystkich dyskusyjnych panelach niepodzielnie panowali Amerykanie. Raytheon, jeden z głównych sponsorów WSF, wytrwale przekonywał do zalet modernizowanych intensywnie systemów Patriot, oferowanych dla wartej 40 mld zł powietrznej tarczy „Wisła". John Baird przedstawiciel rakietowego giganta z USA twierdzi, że postępy w rozwoju radarów i nowej generacji kierowane, precyzyjne pociski SkyCeptor zaproponowane ostatnio Polsce zdecydowanie poprawiają możliwości przeciwrakietowego systemu i co istotne dla decydentów z Warszawy, obniżają koszt pozyskania zestawów Patriot.