Najgorzej swoją sytuację ocenia branża transportowa: tylko niewiele ponad połowa przedsiębiorców (53 proc.) ocenia, że jest przygotowana na wprowadzenie nowych obostrzeń. Inaczej postrzega perspektywy handel: w przypadku firm tego sektora obawy o przetrwanie ma mniej niż jedna czwarta badanych. W sumie większą odporność na skutki nowego lockdownu będą miały duże przedsiębiorstwa. Z kolei im mniejsza skala biznesu, tym problemy z utrzymaniem płynności finansowej będą poważniejsze. W sumie jedna trzecia badanych przyznaje, że do tej pory nie udało jej się odbudować poziomu obrotów sprzed pandemii.
- W grupie podmiotów zatrudniających do 9 pracowników za odpornych na lockdown ma się 62 proc. respondentów, wśród zatrudniających od 10 do 49 osób – 70 proc, a w firmach średnich, z załogą do 249 pracowników aż 77 proc. ankietowanych – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Czytaj więcej
Austria, Niemcy i Izrael są coraz bliżej wprowadzenia obowiązku szczepienia dla wszystkich, którzy się do tego kwalifikują. Ale pojawiają się także pomysły finansowego karania tych, którzy uporczywie odmawiają przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.
Decyzje podjęte przez Ministerstwo Zdrowia ograniczą limity osobowe: w tych obiektach, gdzie teraz dopuszczalna liczba osób wynosi 1 na 10 metrów kwadratowych limit zostanie zmniejszony do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Dotyczy to m.in. siłowni, klubów fitness, muzeów czy kasyn. Do połowy z 75 proc. zapełnienia (nie wliczając jednak zaszczepionych) zmniejszono limit osób w restauracjach, hotelach, placówkach kulturalnych, kościołach, basenach czy aquaparkach. Jednak utrzymująca się bardzo wysoka liczba nowych przypadków zachorowań może doprowadzić do wprowadzenia jeszcze większych obostrzeń.
bardzo duże obawy związane z najbliższymi tygodniami ma branża hotelowa, która już na początku grudnia apelowała do premiera o uchwalenie przepisów dotyczących możliwości sprawdzania paszportów covidowych. Miałoby to umożliwić funkcjonowanie hoteli w pełnym zakresie. Zwłaszcza, że jak poinformowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, w ponad połowie hoteli w pełni zaszczepiło się przeszło 80 proc. pracowników, a w kolejnych 36 proc. hoteli – odsetek ten mieści się w przedziale od 51 proc. do 80 proc.