Akwarela przedstawiająca scenę żniw, zatytułowana „Meules de blé” („Stosy pszenicy”), przedstawia kobiety pracujące na polach w Arles we Francji i została wyceniona 30 milionów dolarów, czyi prawie 118 mln złotych. Aukcja odbędzie się 11 listopada w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s.
Według opisu domu aukcyjnego akwarela jest przykładem wpływu japońskiego malarstwa na twórczość Van Gogha. Obraz niemal przypomina grafikę.
Obraz był ostatnio widziany publicznie w 1905 roku, kiedy został wystawiony jako część większej retrospektywy prac Van Gogha w Stedelijk Museum w Amsterdamie.
Vincent Van Gogh namalował ten obraz w czerwcu 1888 roku, kiedy na francuskiej prowincji dochodził do zdrowia. Przez lata akwarela znajdowała się w prywatnych kolekcjach – najpierw spadkobierców brata malarza Theo Van Gogha, a następnie od 1913 roku m.in. była w kolekcji znanego przedsiębiorcy berlińskiego Maxa Meirowskiego, który miał także obrazy Renoira, Moneta, Gauguina i Pissarra. Naziści zmusili go do sprzedania swojej kolekcji, a obraz Van Gogha trafił do kolekcji Miriam Alexandrine de Rothschild w Paryżu, gdzie został skonfiskowany przez Nazistów w 1941 roku.
W 1941 roku obraz został przeniesiony do Jeu de Paume, muzeum używanego przez nazistów do przechowywania i wystawiania dzieł sztuki uznanych za „zdegenerowane” lub skonfiskowane w inny sposób. Według Christie's „Meules de blé” został następnie przewieziony do zamku Schloss Kogl w Austrii, gdzie trafił do niewymienionej z nazwy prywatnej kolekcji.