Bogaci Amerykanie. Miliarderzy lubią cztery stany

43 amerykańskie stany mają swoich miliarderów. Niektórzy się do nich przeprowadzili.

Publikacja: 26.09.2021 09:46

Elon Musk przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie

Elon Musk przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie

Foto: Bloomberg

Chociaż pandemia zmusiła zdecydowaną większość Amerykanów do pozostania na miejscu przez większą część 2020 roku, niektórzy miliarderzy przenieśli się na bardziej zielone pastwiska. A przynajmniej z niższymi podatkami.

Na przykład Elon Musk, który przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie – jednego z dziewięciu stanów USA, które nie pobierają podatku dochodowego, co wywołało burzę z powodu faktu, że trzej najbogatsi Amerykanie żyją teraz w stanach wolnych od podatku dochodowego. Pozostali dwaj, Jeff Bezos i Bill Gates, są mieszkańcami stanu Waszyngton. W tym samym miesiącu potentat oprogramowania Oracle Larry Ellison zamieszkał na Hawajach, które z definicji są rajem. Ale poszedł o krok dalej i przeprowadził się na Lanai, wyspę, którą prawie w całości posiada po wydaniu 300 milionów dolarów w 2012 roku.

Czytaj więcej

Amerykańskie firmy i bogacze mają płacić więcej podatków

Najgłośniejszy ruch: Donald Trump, który z najbogatszego mieszkańca Waszyngtonu (i jedynego miliardera) stał się jednym z ponad pięciu tuzinów miliarderów na Florydzie – i daleko mu do najbogatszego.

Ponad połowa z 724 amerykańskich miliarderów mieszka w zaledwie czterech stanach: Kalifornii (173 miliarderów, w tym niektórzy spoza USA), Nowym Jorku (118), Florydzie (68) i Teksasie (64). Ale ultrabogaci są wszędzie. Forbes znalazł przynajmniej jednego miliardera w 43 stanach. Tylko siedem stanów – Alabama, Alaska, Delaware, New Hampshire, Północna Dakota, Vermont i Zachodnia Wirginia – nie ma miliarderów. Nowy Meksyk po raz pierwszy pozyskał miliardera w postaci Rona Corio, przedsiębiorcy zajmującego się energią słoneczną. Tymczasem Wirginia Zachodnia straciła jedynego miliardera, gubernatora stanu Jima Justice po tym, jak jego wartość netto spadła poniżej 1 miliarda dolarów.

Oto jak wygląda stan posiadania miliarderów.

• Arizona - Ernest Garcia II, wart 15,9 mld USD. Jest głównym udziałowcem internetowej platformy wypożyczania samochodów, również używanych, Carvana.

• Arkansas - Jim Walton, wart 60,02 mld USD. Spadkobierca Walmartu jest najmłodszym synem założyciela firmy Sama Waltona. Zasiadał w zarządzie giganta handlu detalicznego przez ponad dekadę, zanim w 2016 roku ustąpił miejsca swojemu synowi Stuartowi.

• Kalifornia - Mark Zuckerberg, wart 97 mld USD. Akcje Facebooka wzrosły w ubiegłym roku o 80 proc., zwiększając fortunę Zuckerberga o 42,3 mld USD.

• Kolorado - Philip Anschutz, wart 10,1 mld USD. Rozpoczął swoją działalność w sprzedaży Kool-Aid w wieku 6 lat, ale od tego czasu rozszerzył działalność na ropę, koleje, telekomunikację, nieruchomości i rozrywkę. Jest także właścicielem Los Angeles Kings NHL i ma duże udziały w Los Angeles Lakers NBA.

• Connecticut - Ray Dalio, wart 20,3 mld USD. Bridgewater Associates Dalio od dawna znany jest jako największy na świecie fundusz hedgingowy. Rok 2020 nie był dla firmy najlepszy; podobno zwolnił dziesiątki pracowników, częściowo z powodu strat inwestycyjnych.

• Floryda - Thomas Peterffy, wart 25 mld USD. Pionier handlu cyfrowego, potomek węgierskich arystokratów, przybył do USA jako imigrant bez grosza przy duszy w 1965 roku w wieku 21 lat. Założył firmę Interactive Brokers w 1993 roku i pełnił funkcję dyrektora generalnego do 2019 roku.

• Georgia - Jim Kennedy, wart 9,4 mld USD. Przewodniczy firmie medialnej i motoryzacyjnej Cox Enterprises i przez dekadę pełnił funkcję jej dyrektora generalnego w latach 80. i 90. XX wieku. Własność firmy jest podzielona między niego, jego siostrę (również miliarderkę) i kuzynów (również miliarderów).

• Hawaje - Larry Ellison, wart 93 mld USD. Założyciel, prezes i dyrektor ds. technologii Oracle spędził prawie cztery dekady jako dyrektor generalny, zanim wycofał się w 2014 roku. Obecnie zasiada w zarządzie Tesli i mieszka na swojej hawajskiej wyspie, która szczyci się farmą hydroponiczną i luksusowym spa.

• Idaho - Frank VanderSloot, wart 3,4 mld USD. Urodził się w ubogiej rodzinie rolniczej, założył i prowadzi firmę Melaleuca, która produkuje i dystrybuuje ponad 400 produktów, od suplementów zdrowotnych po przyjazne dla środowiska domowe środki czyszczące.

• Illinois - Ken Griffin, wart 16 mld USD. Pomimo wydania w ostatnich latach 800 milionów dolarów na domy w Londynie, Nowym Jorku i Palm Beach, Chicago nadal jest bazą Griffina. To tam prowadzi Citadel, fundusz hedgingowy, który założył, z aktywami o wartości około 34 miliardów dolarów.

• Indiana - Carl Cook, wart 10,5 mld USD. Prowadzi firmę zajmującą się sprzętem medycznym Cook Group, którą jego rodzice założyli w ich mieszkaniu w Bloomington w 1963 roku. Przejął stanowisko dyrektora generalnego po śmierci ojca w 2011 r.

• Iowa - Harry Stine, wart 5,4 mld USD. Miliarder w branży nasion nadal mieszka w stanie Iowa, gdzie dorastał jako syn rolnika i zaczął pomagać w rodzinnym biznesie w wieku 5 lat.

• Kansas - Charles Koch, wart 46,4 mld USD. Rodowity mieszkaniec stanu, ma 42 proc. udziałów w wartym 115 miliardów dolarów konglomeracie Koch Industries, który jego ojciec założył w 1940 roku. Jego działalność obejmuje rafinację ropy naftowej, dywany Stainmaster i kubki Dixie.

• Kentucky - Tamara Gustavson, warta 5,6 mld USD. Córka magnata B. Wayne'a Hughesa zajmującego się magazynami własnymi i wyścigami konnymi, jest największym udziałowcem Public Storage z 11 proc. udziałów. Mieszka na rodzinnej farmie Spendthrift.

• Luizjana - Gayle Benson, warta 3,4 mld USD. Jest właścicielką NFL's New Orleans Saints i NBA's New Orleans Pelicans. Odziedziczyła kontrolę po śmierci męża Toma Bensona w 2018 roku, pomimo wyzwań prawnych wniesionych przez jego córkę i wnuki.

• Maine - Susan Alfond, warta 2,3 mld USD. Wraz z trójką rodzeństwa odziedziczyła fortunę zbudowaną przez ojca, który w 1993 roku sprzedał Dexter Shoe Co. Warrenowi Buffettowi za szybko rosnące akcje Berkshire Hathaway o wartości 420 milionów dolarów.

• Maryland - Mitchell Rales, wart 6,2 mld USD. Jest prezesem firmy przemysłowej Danaher i zasiada w zarządzie Fortive Corp., spółki  Danaher nadzorującej technologie przemysłowe, pomiary i ropę naftową. W 2020 r. przejął dział biofarmaceutyczny GE za 21,4 mld USD w gotówce.

• Massachusetts - Abigail Johnson, warta 20,09 mld USD. Jest dyrektorem generalnym i prezesem funduszy inwestycyjnych Fidelity Investments. Firma z siedzibą w Bostonie została założona przez jej dziadka w 1946 roku; Johnson przejęła ją od ojca w 2014 roku.

• Michigan - Daniel Gilbert, wart 51,9 mld USD. Był współzałożycielem firmy Quicken Loans — największego w USA dostawcy kredytów hipotecznych, obecnie znanego jako Rocket Cos. — w 1985 r., kiedy miał zaledwie 22 lata. W sierpniu 2020 r. upublicznił Rocket Cos. Jest także większościowym właścicielem drużyny NBA Cleveland Cavaliers i współzałożycielem sprzedawcy odzieży StockX.

• Minnesota - Glen Taylor, wart 2,9 mld USD. Prezes firmy drukarskiej Taylor Corp., ma udziały w Timberwolves NBA, Lynx WNBA i drużynie piłkarskiej United FC. Jest także właścicielem gazety Minneapolis Star Tribune i gruntów rolnych w Minnesocie i Iowa.

• Mississippi - Thomas Duff & James Duff, warci po 1,4 mld USD. Bracia Duff założyli w 2007 roku Duff Capital Investments, spółkę holdingową o łącznych przychodach przekraczających 2,6 miliarda dolarów. Ich ojciec założył Southern Tire Mart w 1973 r., a sprzedał dealera opon w 1998 r.; bracia odkupili go w 2003 roku.

• Missouri - Pauline MacMillan Keinath, warta 6,4 mld USD. Uważana za największego udziałowca Cargill, największej na świecie firmy spożywczej, z szacowanym 13-proc. udziałem w rynku. Jej pradziadek założył firmę Cargill w 1865 roku.

• Montana - Dennis Washington, wart 6,4 mld USD. Potentat miedzi, diamentów i kolei prowadzi interesy pod parasolem Washington Cos. Washington i jego żona, Phyllis, przekazali ponad 840 milionów dolarów na swoją fundację filantropijną, która skupia się na zagrożonej młodzieży, wraz z innymi osobami w niekorzystnej sytuacji społecznej.

• Nebraska - Warren Buffett, wart 96 mld USD. Słynna „Wyrocznia z Omaha” nadal mieszka w mieście, w domu, który kupił w 1958 roku za 31 500 dolarów (to nieco ponad 286 000 dolarów w dzisiejszych dolarach, po uwzględnieniu inflacji).

• Nevada - Miriam Adelson, warta 38,2 mld USD. Wdowa po magnacie hazardu Sheldonie Adelsonie. Zmarł w styczniu 2021 roku w wieku 87 lat i zostawił jej swoje pakiety kontrolne w imperium kasyn Las Vegas Sands i gazecie Las Vegas Review-Journal.

• New Jersey - Rocco Commisso, wart 7,2 mld USD. Założyciel i CEO firmy kablowej Mediacom. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Włoch w 1962 roku w wieku 12 lat i rozpoczął karierę jako akordeonista, występując podczas przerw w kinie.

• Nowy Meksyk - Ron Corio, wart 1,1 mld USD. Założył w 1989 roku Array Technologies. Firma z siedzibą w Albuquerque specjalizuje się w produkcji urządzeń śledzących energię słoneczną, mechanicznych ramion, które ustawiają panele słoneczne w kierunku słońca. Array pozyskał ponad 1 miliard dolarów w swojej ofercie publicznej w październiku 2020 r. Jest pierwszym miliarderem w Nowym Meksyku.

• Nowy Jork - Michael Bloomberg, wart 59 mld USD. Były burmistrz Nowego Jorku wydał ponad miliard dolarów ze swojej fortuny na swoją nieudaną kandydaturę prezydencką w 2020 r., a następnie utopił setki milionów w walce z reelekcją Donalda Trumpa.

• Karolina Północna - James Goodnight, wart 6,5 mld USD. Prowadzi firmę od założenia w 1976 r. SAS zajmującą się oprogramowaniem analitycznym. Założył firmę z Johnem Sallem po tym, jak obaj spotkali się na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Obaj miliarderzy założyli prywatną szkołę, a także są współwłaścicielami klubu i hotelu.

• Ohio - Les Wexner z rodziną, warci 6,1 mld USD. Kiedyś nazywany „Merlinem z centrum handlowego” za sukces z Victoria’s Secret, The Limited i Bath & Body Works. Ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy macierzystej L Brands w 2020 roku.

• Oklahoma - Tom & Judy Love, warci 10,8 mld USD. Są właścicielami sieci sklepów spożywczych Love's Travel Stops i Country Stores. Zaczynali od jednej stacji benzynowej w Oklahomie, obecnie to 490 lokalizacji w 41 stanach, z szacowanymi rocznymi przychodami na poziomie 20,6 miliarda dolarów. W firmie pracują Tom, Judy i trójka ich dzieci.

• Oregon - Phil Knight, wart 49,9 mld USD. Założyciel firmy Nike biegał na uniwersytecie w Oregonie, zanim w 1964 r. założył kolosa sportowego.

• Pensylwania - Jeff Yass, wart 12 mld USD. Dorastał w Queens w stanie Nowy Jork, zanim trafił do Binghamton. W 1987 roku wraz z partnerami założył firmę Susquehanna International Group z siedzibą w Pensylwanii, zajmującą się handlem ilościowym i marketingiem. Jest nowy na liście miliarderów w tym roku.

• Rhode Island - Jonathan Nelson, wart 2 mld USD. CEO Providence Equity Partners, firmy private equity, którą założył w 1989 roku. Podczas studiów prowadził jazzowy program radiowy; obecnie zasiada w zarządzie Newport Festival Foundation, która organizuje festiwale jazzowe i folkowe.

• Karolina Południowa - Anita Zucker, warta 1,9 mld USD. Dyrektor generalna InterTech, prywatnego i rodzinnego producenta chemikaliów, którego szacunkowe przychody wynoszą 3 miliardy dolarów. Jej zmarły mąż, Jerry Zucker, założył firmę w 1982 roku.

• Dakota Południowa - T. Denny Sanford, wart 2,8 mld USD. Właściciel First Premier Bank, który specjalizuje się w kartach kredytowych dla kredytobiorców wysokiego ryzyka. Ma siedzibę w Sioux Falls i tylko 17 lokalizacji, ale jest jednym z największych emitentów Mastercard.

• Tennessee - Thomas Frist Jr. z rodziną, warci 15,6 mld USD. Były chirurg Sił Powietrznych USA, wraz z ojcem założył w 1968 r. Hospital Corp. of America. Nie zajmuje stanowiska w firmie, ale dwóch jego synów zasiada w zarządach.

• Teksas - Elon Musk, wart 151 mld USD. Pochodzący z RPA przeniósł się z Kalifornii do Teksasu w grudniu 2020 r. Musk podobno próbuje zbudować własne teksańskie miasto o nazwie „Baza Gwiazd” w ramach swojej wizji podróży kosmicznej na Marsa.

• Utah - Matthew Prince, wart 2,5 mld USD. Osiągnął status miliardera w maju 2020 roku, kiedy akcje jego firmy Cloudflare zajmującej się infrastrukturą i bezpieczeństwem osiągnęły rekordowy poziom.

• Virginia - Jacqueline Mars, warta 31,3 mld USD. Jest właścicielką około jednej trzeciej firmy Mars zajmującej się słodyczami i karmą dla zwierząt, którą założył jej dziadek w 1911 roku. Dostawca słodyczy pozostaje w rękach rodziny; jej brat John jest również miliarderem, podobnie jak cztery córki ich zmarłego w 2016 r. brata Forresta Jr.

• Waszyngton - Jeff Bezos, wart 177 mld USD. Nadal mieszka w miejscu narodzin tytana e-commerce Amazon, który założył w garażu w 1994 roku. Jest również właścicielem Washington Post i firmy zajmującej się badaniem kosmosu Blue Origin.

• Wisconsin - John Menard Jr., wart 14,2 mld USD. 300 sklepów firmy Menard zajmujących się ulepszaniem domów generuje szacunkowe przychody w wysokości 10,7 miliarda dolarów. Rozpoczął swoją działalność budowlaną w 1958 roku – pełne dwie dekady przed otwarciem pierwszego Home Depot.

• Wyoming - John Mars, wart 31,3 mld USD. John Mars jest spadkobiercą fortuny firmy Mars. Jego siostra, Jacqueline, jest najbogatszą osobą w Wirginii.

Chociaż pandemia zmusiła zdecydowaną większość Amerykanów do pozostania na miejscu przez większą część 2020 roku, niektórzy miliarderzy przenieśli się na bardziej zielone pastwiska. A przynajmniej z niższymi podatkami.

Na przykład Elon Musk, który przeniósł się w grudniu 2020 r. do Austin w Teksasie – jednego z dziewięciu stanów USA, które nie pobierają podatku dochodowego, co wywołało burzę z powodu faktu, że trzej najbogatsi Amerykanie żyją teraz w stanach wolnych od podatku dochodowego. Pozostali dwaj, Jeff Bezos i Bill Gates, są mieszkańcami stanu Waszyngton. W tym samym miesiącu potentat oprogramowania Oracle Larry Ellison zamieszkał na Hawajach, które z definicji są rajem. Ale poszedł o krok dalej i przeprowadził się na Lanai, wyspę, którą prawie w całości posiada po wydaniu 300 milionów dolarów w 2012 roku.

Pozostało 94% artykułu
Biznes
Najnowszy iPhone już dostępny w Rosji. Klienci sięgną głęboko do kieszeni
Biznes
Dyplomacja półprzewodnikowa. Tajwan broni się przed komunistycznym sąsiadem
Biznes
Francuska Riwiera opanowana przez Rosjan. Kwitnie korupcja i luksus
Biznes
Tak biznes pomaga powodzianom
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Elon Musk jest na dobrej drodze, aby zostać pierwszym na świecie bilionerem