Światowa Organizacja Handlu stwierdziła, że na początku roku globalny rynek usług zanotował mniejszy wzrost, bo wirus z Chin zaszkodził gospodarce, zwłaszcza transportowi lotniczemu i żegludze kontenerowej. W lutym zapowiadała słaby początek wymiany handlowej na świecie
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał oświadczenie w sprawie działań na rzecz ograniczenia wpływu koronawirusa COVID-19 na sektor bankowy w Unii Europejskiej. Banki są jedną z mocniej dotkniętych przeceną branż, indeks WIG-banki od początku roku stracił 36 proc., podobnie jak Stoxx Europe Banks 600 (39 proc.) zrzeszający 45 największych banków z Europy.
Ograniczyć obciążenie operacyjne
„W związku z wybuchem epidemii COVID-19 oraz rozprzestrzenianiem się go na całym świecie od lutego br. pojawiły się liczne bezpośrednie wyzwania dla społeczeństwa oraz ryzyko w zakresie prognoz gospodarczych. Choć na ten moment nie jest jeszcze możliwa ocena ilościowa skali wstrząsu ekonomicznego w długim okresie, to jednak prawdopodobnie dojdzie do ograniczenia działalności gospodarczej" – ocenia EUNB.
Dodaje, że od czasu kryzysu finansowego europejskie banki wzmocniły swą pozycję kapitałową, zbudowały solidny bufor płynnościowy i polepszyły jakość aktywów ujętych w bilansach. Europejskie banki zastosowały środki na rzecz utrzymania ciągłości działań oraz dostatecznego poziomu obsługi klientów, ale zmagają się z wyzwaniami operacyjnymi, w związku z czym konieczne jest skupienie się na ich działalności podstawowej i funkcjach krytycznych. Organy nadzoru współpracują z bankami, gdyż banki nadal zapewniają wsparcie gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom, zwłaszcza z sektora MŚP, i dbają o to, by podstawowe potrzeby ich klientów były zaspokajane.
EUNB dodaje, że wraz z właściwymi organami krajowymi oraz Europejskim Bankiem Centralnym, koordynuje wspólne wysiłki na rzecz zmniejszenia tego nagłego obciążenia operacyjnego banków w tym trudnym momencie. EUNB zaleca właściwym organom krajowym, aby w stosownych przypadkach w celu wsparcia sektora bankowego wykorzystywały w pełni elastyczność, jaką charakteryzują się ramy prawne. W ocenie urzędu priorytetowym zadaniem jest teraz wyeliminowanie wszelkich trudności operacyjnych, z jakimi banki mogą się borykać. EUNB podjął decyzję o przełożeniu ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych na rok 2021. Dzięki temu banki będą mogły skupić się na swej działalności podstawowej oraz zapewnieniu jej ciągłości, w tym wsparcia dla klientów. W odniesieniu do roku 2020 EUNB przeprowadzi dodatkowe ogólnoeuropejskie ćwiczenie ujawniające, w celu przekazania uczestnikom rynku aktualnych informacji o ekspozycjach banków oraz jakości ich aktywów.