„PKO Bank Polski zawarł przed jednym z sądów powszechnych pierwszą, pilotażową ugodę, zgodną z propozycją przewodniczącego KNF. W ramach pilotażu bank będzie proponował kolejnym klientom ugody na warunkach ramowo zaprezentowanych kilka tygodni temu przez przewodniczącego KNF. Proces będzie udostępniany stopniowo" – poinformowała PAP powołując się na biuro prasowe PKO BP.
Najprawdopodobniej chodziło o kredyt, który był przedmiotem sporu w sądzie. O ugodzie poinformował też Sąd Okręgowy w Warszawie, który w związku z jej zawarciem umorzył postępowanie.
Na początku grudnia 2020 r. Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wezwał banki do zawierania ugód z frankowiczami. Dzięki temu mają zlikwidować ryzyko walutowe, na które narażeni są kredytobiorcy, a z drugiej usunąć ryzyko prawne, na które same są narażone, bo frankowicze coraz częściej kwestionują w sądach frankowe umowy.
Propozycja banków ma polegać na potraktowaniu kredytów frankowych tak, jakby od początku były złotowymi. Wymagać to będzie przewalutowania ich po kursie z dnia zaciągnięcia i rozliczenie ewentualnych nadpłaconych przez klienta rat. Według szacunków banków może to kosztować 30-40 mld zł w skali sektora.
Banki pracują nad skonstruowaniem propozycji ugód. Wczoraj Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zapowiedział, że najpierw klientom wysyłane będą ankiety, później nastąpi ich analiza i rozpocznie się pilotaż. PKO BP jest najbardziej zaawansowany pod względem postępów w tych pracach, bo ze słów szefa ZBP wynikało, że pilotaż może ruszyć za parę tygodni.