Główne cele strategiczne w perspektywie roku 2024 r. to osiągnięcie rentowności kapitału własnego (ROE) w okolicach 10 proc., obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do około 42 proc. i osiągnięcie 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej. W 2020 r. ROE wyniosło 4,5 proc., wskaźnik C/I 49 proc. a liczba klientów mających aplikacje mobilne 2 mln. Strategia została opracowana przy założeniu zerowych stóp procentowych, choć bank widzi potencjał do ich wzrostu w kolejnych latach.
Pekao planuje pozostać bankiem uniwersalnym, obsługującym w zintegrowany sposób wszystkie segmenty klientów (indywidualnych, prywatnych, przedsiębiorstwa i korporacje), chce też dbać o najwyższe standardy jakości i efektywność. „Wartość dla akcjonariuszy będzie budowana poprzez odpowiedzialny rozwój biznesu i wzrost w najbardziej rentownych segmentach, poprawę efektywności oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego (ESG)” – dodano w raporcie.
Kierunki strategiczne bank podzielił na cztery filary (klient, wzrost, efektywność, odpowiedzialność). Chce postawić na wzrost biznesu w najbardziej rentownych segmentach rynku, grupach produktów i obszarach niewykorzystanego potencjału, które przyniosą poprawę dochodowości, tj. consumer finance, Mikrofirmy, MŚP i Przedsiębiorstwa MID. Ponadto Bank będzie dążył do zwiększenia udziału młodych klientów w bazie klientów indywidualnych, wzmocnienia pozycji na rynku płatności e-commerce i wykorzystania w większym stopniu relacji z Grupą PZU.
W zakresie efektywności bank skoncentruje się na transformacji technologicznej i poprawie efektywność operacji, przyśpieszy cyfryzację i migrację procesów do kanałów zdalnych oraz zoptymalizuje procesy kredytowe. Wzrost i poprawa efektywności mają na celu osiągnięcie jednego z najwyższych wskaźników ROE w polskim sektorze bankowym w perspektywie 2024 roku. Silna pozycja kapitałowa będzie sprzyjać realizacji planowanego wzrostu i polityki dywidendowej. Ambicją Pekao jest pozycja wśród najbardziej rentowych i efektywnych banków w Polsce. Z prezentacji wynika, że poprawa ROE ma być efektem wychodzenia z pandemii (2 pkt proc.), wzrostu skali (2 pkt proc.), lepszej efektywności i optymalizacji kapitału (0,8 pkt proc. i 0,7 pkt proc.). Portfel kredytowy ze 151 mld zł w 2020 r. ma rosnąć średniorocznie po 6-8 proc. a marża odsetkowa poprawiać rocznie po 5-8 pb. Cel dla kosztów ryzyka, uwzględniający wzrost akcji kredytowej w segmentach wyżej marżowych (a przez to bardziej ryzykownych), to 50-60 pb. Do tej pory celem w zakresie kosztów ryzyka było 50 pb.
Dzisiaj zarząd Banku Pekao przyjął też „kierunkowe propozycje podziału zysku banku za lata 2021-2024”. Zaproponowano, aby w każdym przypadku wypłacić od 50 proc. do 75 proc. rocznego zysku banku. To propozycja mniej więcej zgodna z dotychczasową polityką dywidendową.