BFG dzisiaj podpisał umowę sprzedaży 100 proc. akcji Banku Nowego BFG. Pakiet większościowy (72 proc.) objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, działający pod nazwą neoBANK, a pozostałe akcje nabyły inne podmioty (to udziałowcy Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, łącznie z samym WBS jest ośmiu kupujących).
W związku z transakcją klienci Banku Nowego BFG nie muszą podejmować żadnych działań, a o kolejnych krokach związanych z przejęciem będzie informować ich neoBANK.
- Bank pomostowy z natury rzeczy jest rozwiązaniem tymczasowym. Sprzedaż Banku Nowego BFG kończy okres tymczasowości. Kwota transakcji to 100 mln zł, czyli tyle, ile wynosił kapitał banku pomostowego opłacony przez BFG. Teraz ta kwota wraca do Funduszu, co potwierdza, że przymusowa restrukturyzacja z użyciem instytucji pomostowej była racjonalnym i najlepszym rozwiązaniem bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się PBS – komentuje Piotr Tomaszewski, prezes BFG.
Bank Nowy BFG to tzw. instytucja pomostowa, w pełni kontrolowana przez BFG, do której przeniesiono wydzieloną część poddanego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku po tym, jak 17 stycznia 2020 r. został on poddany przymusowej restrukturyzacji. „Wraz ze sprzedażą Banku Nowego BFG zakończony został proces przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok” – podał BFG.
Czytaj więcej
Kiedy pieniądze gmin wyparowały z kont banku PBS, rząd uruchomił instrumenty płynnościowe. Ale to za mało, samorządowcy chcą pokrycia strat.