Millennium złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na utworzenie banku hipotecznego w czerwcu 2018 r., nadzór wydał na to zgodę w czerwcu 2020 r. Teraz wyraził zgodę na rozpoczęci działalności operacyjnej.
– Jestem bardzo zadowolona z zakończenia procesu tworzenia banku hipotecznego. Dzięki rozpoczęciu jego działalności jako grupa uzyskamy dostęp do finansowania aktywów za pomocą listów zastawnych. Pozwoli to na dywersyfikację struktury finansowania dla kredytów hipotecznych nabytych od Banku Millennium – mówi Agata Chrzanowska, prezes Millennium Banku Hipotecznego. Kapitał zakładowy wynosi 40 mln zł i został w całości pokryty przez Bank Millennium.
- Planując utrzymać silną pozycję w sprzedaży kredytów hipotecznych i dwucyfrowy udział w rynku, powołaliśmy do życia Bank Hipoteczny, który pozwoli sfinansować akcję kredytową na korzystnych warunkach. Zgoda KNF na start Millennium Banku Hipotecznego pokazuje, że Grupa Millennium cieszy się niesłabnącym zaufaniem regulatora rynku, potwierdzającym stabilność, dobrą kondycję biznesową i finansową grupy – dodaje Joao Bras Jorge, Prezes Banku Millennium.
Do zarządu Millennium Banku Hipotecznego powołano wieloletnich pracowników grupy. W jego skład wchodzą: Agata Chrzanowska (prezes), Adam Berent (członek zarządu ds. ryzyka) i Artur Kulesza (członek zarządu ds. finansów, operacji i IT).
Banki hipoteczne jako jedyne mogą emitować listy zastawne, czyli długoterminowe, bezpieczne obligacje zabezpieczone na najlepszej jakości (najbezpieczniejszych) kredytach mieszkaniowych (tylko złotowych). Ich emitowanie pozwala na uzyskanie długoterminowego i taniego finansowania, to najtańszy rodzaj finansowania poza depozytami. Swoje instytucje tego typu mają od dawna już Pekao, mBank i PKO BP, a od niedawna także ING Bank Śląski. Prace nad takim podmiotem wstrzymał jednak Santander.