Rafał Adamus

Rafał Adamus

Radca prawny, arbiter w sądownictwie polubownym

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Od 2011 roku związany z Uniwersytetem Opolskim. Autor kilkudziesięciu monografii i kilkuset artykułów naukowych poświęconych głównie prawu o niewypłacalności, prawu spółek i innym zagadnieniom prawa handlowego. Autor wielu specjalistycznych ekspertyz prawnych.

Na czym polega antykorupcyjny zakaz nabywania mienia z masy upadłości

Żaden przepis prawa upadłościowego nie zakazuje nabycia na wolnym rynku składnika majątku należącego wcześniej do masy upadłości.

Prof. Rafał Adamus: Żal o "czynny żal" sędziów

Czynny żal i cofnięcie sędziego na poprzednio zajmowane miejsce, jako jeden z pomysłów, to forma upokorzenia, było nie było, przedstawiciela władzy - pisze prof. Rafał Adamus

5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

W postępowaniach upadłościowych liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków i dwóch zastępców. W granicach wyznaczonych przez przepisy możliwe są tu pewne modyfikacje, jeśli nie odbierają radzie zdolności do działania.

Po dniu układowym nie można zmieniać statusu starych wierzytelności

Zabezpieczenie lub dobezpieczenie wierzytelności dokonane po dniu układowym na mocy czynności prawnej dłużnika byłoby nieodpłatnym, wyraźnym uprzywilejowaniem wierzyciela nowo zabezpieczonego oraz pokrzywdzeniem pozostałych wierzycieli.

Spółka zależna może nie wykonać wiążącego polecenia

Jeżeli wykonanie polecenia wiązałoby się z niewypłacalnością albo zagrożeniem dla wypłacalności spółki zależnej, to wówczas obligatoryjnie odmawia ona wykonania wiążącego polecenia.

Wiążące polecenie w prawie holdingowym nie może wpływać na wypłacalność

Sędzia komisarz uzna za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości odpłatną czynność prawną dokonaną przez upadłego w ciągu sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli.

Które wierzytelności rozliczeniowe są objęte układem

Zagadnienie dotyczące objęcia układem wierzytelności rozliczeniowych z terminowej operacji finansowej budzi w praktyce duże wątpliwości. Ma to związek z nieprecyzyjną regulacją prawną w tym zakresie.

Kiedy darowizna może być objęta skargą pauliańską

To, że przed ogłoszeniem upadłości została zawarta umowa darowizny nieruchomości, nie zawsze oznacza, że doszło do pokrzywdzenia wierzycieli w wyniku czynności nieodpłatnej.

Nie ma strat na bezciężarowym zbyciu nieruchomości

Sprzedaż przez przyszłego upadłego nieruchomości obciążonej hipotecznie po cenie rynkowej (wyższej niż możliwa do uzyskania przez syndyka, który zbywa aktywa według wartości likwidacyjnej) nie prowadzi do pokrzywdzenia wierzycieli.

Co zrobić gdy dłużnik wyprzedaje majątek

Sensem docelowym skargi pauliańskiej nie jest samo konstytutywne uznanie czynności za bezskuteczną, ale umożliwienie wierzycielom pauliańskim zaspokojenia z przedmiotu ubytku.