W Libanie stacjonują siły pokojowe ONZ, w tym Polacy. Jakie jest zadanie misji UNIFIL?

Od 1978 roku siły pokojowe ONZ stacjonują wzdłuż południowej granicy Libanu z Izraelem w ramach misji UNIFIL (Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie). Siły te nie były jednak w stanie przeciwdziałać konfliktom zbrojnym w Libanie, ani obecności zbrojnych formacji Hezbollahu na południu kraju.

Publikacja: 01.10.2024 12:40

Posterunek sił pokojowych ONZ na granicy Libanu

Posterunek sił pokojowych ONZ na granicy Libanu

Foto: REUTERS/Thaier Al-Sudani

arb

1 października misja UNIFIL wydała oświadczenie, z którego wynika, że Izrael „poinformował UNIFIL o intencji podjęcia ograniczonej operacji lądowej w Libanie”.

Misja UNIFIL w Libanie: 10 tys. żołnierzy wojsk pokojowych, w tym ponad 200 Polaków

Mandat misji UNIFIL został decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ 28 sierpnia 2024 roku przedłużony do 31 sierpnia 2025 roku. W misji UNIFIL służy obecnie ok. 10 tys. żołnierzy z 50 krajów, w tym 213 żołnierzy z Polski.

Czytaj więcej

Izraelska inwazja na Liban nie wstrząsnęła rynkami. Ropa tanieje

Celem misji ONZ jest zapewnianie bezpieczeństwa w regionie południowego Libanu. Mimo jej obecności w południowej części tego kraju siłom pokojowym ONZ nie udało się zapobiec wojnie z 1982 roku, konfliktowi z 2006 roku, ani obecnemu konfliktowi między Izraelem a Hezbollahem.

UNIFIL na podstawie rezolucji RB ONZ numer 1 701 ma za zadanie strzec, by ani Liban, ani Izrael nie przekraczał tzw. Niebieskiej Linii, czyli linii demarkacyjnej wyznaczającej granicę izraelsko-libańską.

UNIFIL informuje o regularnych naruszeniach rezolucji poprzez stałą obecność na południu Libanu Hezbollahu i innych grup zbrojnych.

O czym raportuje misja UNIFIL do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Mandat misji UNIFIL sięga od rzeki Litani na północy, po Niebieską Linię na południu. Zgodnie z mandatem misji UNIFIL siły pokojowe mogą pomagać libańskiej armii zapewniać, by w rejonie pełnienia misji nie ma broni i formacji zbrojnych innych, niż libańska armia. Mandat misji obejmuje też „podejmowanie wszystkich niezbędnych działań w rejonie rozmieszczenia (...), by zapewnić, że jej rejon działania nie będzie wykorzystywany do prowadzenia wrogich działań żadnego rodzaju”.

Foto: rp.pl

Jednak w rzeczywistości południowy Liban jest kontrolowany przez Hezbollah, pomimo stacjonowania tam libańskiej armii. Hezbollah to formacja zbrojna, w praktyce niezależna od libańskiego rządu, która ma swoje skrzydło wojskowe, a zarazem jest najpotężniejszą siłą polityczną w Libanie.

Misja UNIFIL jest zobligowana do informowania Rady Bezpieczeństwa ONZ o wszystkich naruszeniach rezolucji 1 701.

W raporcie z listopada 2022 roku UNIFIL informował o regularnych naruszeniach rezolucji poprzez stałą obecność na południu Libanu Hezbollahu i innych grup zbrojnych. Jednocześnie w raporcie można przeczytać o „stałych naruszeniach libańskiej przestrzeni powietrznej przez izraelskie lotnictwo i bezzałogowe statki powietrzne”. Ponadto, z raportu ONZ wynikało, że swoboda poruszania się w regionie sił pokojowych ONZ jest „stale ograniczana”. Raport z lipca 2024 roku wskazywał na te same problemy w rejonie misji.

1 października misja UNIFIL wydała oświadczenie, z którego wynika, że Izrael „poinformował UNIFIL o intencji podjęcia ograniczonej operacji lądowej w Libanie”.

Misja UNIFIL w Libanie: 10 tys. żołnierzy wojsk pokojowych, w tym ponad 200 Polaków

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Atak Iranu na Izrael. USA: Nasze niszczyciele strącały rakiety, Iran może znów uderzyć
Atak Izraela na Liban
Kamala Harris: Iran jest zagrożeniem nie tylko dla Izraela, ale i dla USA
Atak Izraela na Liban
Alarm i eksplozje w Tel Awiwie. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela
Atak Izraela na Liban
Atak Izraela na Liban. Jest reakcja ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Atak Izraela na Liban
Izrael ujawnił, jaka jednostka walczy w Libanie