Oglądanie, w jaki sposób małpy zdobywają i przekazują przez pokolenia wzorce zachowania, daje wgląd w to jak przebiegała ewolucja kultury praludzi – twierdzą prymatolodzy badający makaki. Co więcej, naukowcy z japońskiego Instytutu Badań Naczelnych w Kioto udokumentowali łączenie i gromadzenie wiedzy o kamiennych narzędziach przez grupy zwierząt. Makaki potrafiły też wybrać najskuteczniejszy sposób posługiwania się nimi.
"Pojawienie się zupełnie nowej umiejętności, takiej jak rzucanie kamieniami, to nowy sposób na zniechęcanie napastników" – piszą w "Current Directions in Psychological Science" badacze z Kioto. Do zespołu należy m.in. Michael A. Huffman, Charmalie Nahallage i Jean-Baptiste Leca. "Badania tego rodzaju mogą rzucić światło na wykorzystywanie narzędzi kamiennych przez wczesnych ludzi" – podkreślają autorzy. Ich zdaniem kultura naczelnych jest o rzut kamieniem od momentu, w którym rozpoczęła się ewolucja człowieka.
[srodtytul]Podaj dalej[/srodtytul]
Praca badaczy z Kioto to efekt prowadzonych przez 30 lat obserwacji makaków (Macaca fuscata). Już w 1979 roku zauważono, iż umiejętność posługiwania się kamiennymi narzędziami jest przekazywana młodszym osobnikom przez ich starszych krewnych. Co więcej, młode zwierzęta przyglądające się matce posługującej się kamieniami, same szybciej się tego uczyły. Każde pokolenie małp dokładało do tej wiedzy własne doświadczenia. I tak po pewnym czasie prymatolodzy zaobserwowali nowe wzorce zachowań.
Obserwacje makaków potwierdzają wcześniejsze doświadczenia na szympansach. Opublikowane w 2006 roku wyniki analizy zachowania tych małp z amerykańskiego Yerkes National Primate Research Center wskazują, że szympansy potrafią przekazywać wiedzę młodszym pokoleniom. Ten łańcuch może liczyć nawet sześć generacji, czyli sięgać 90 lat. Co najciekawsze, podobny wynik dały badania porównawcze kultury ludzi współczesnych prowadzone przez dr Emmę Flint ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews.