Profesor Shoham Choshen-Hillel, razem ze swoimi współpracownikami z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, przeanalizowali zapisy kart 17 tysięcy pacjentów z izby przyjęć w Centrum Medycznym Hadassah w Izraelu. W kartach znajdowały się informacje na temat wieku i płci pacjenta, przepisane leki, ocena bólu, na jaki skarżył się pacjent, a także informacja o płci i wieku lekarzy oraz inne dane związane z pobytem pacjenta w szpitalu.
Z badań wynika, że nierówność płciowa przy przepisywaniu środków przeciwbólowych obserwowana jest w każdej grupie wiekowej pacjentów i w przypadku każdego rodzaju leku przeciwbólowego. Przy zgłoszeniu podobnych objawów i nasilenia bólu 47 proc. mężczyzn otrzymało lek przeciwbólowy, a w przypadku kobiet – 38 proc. Kobiety musiały również dłużej czekać na leczenie na ostrym dyżurze.
Analiza danych z USA potwierdziła wyniki izraelskich naukowców. Badacze przeanalizowali zapisy 4000 pacjentów z izby przyjęć w szpitalu przy Uniwersytecie Missouri i doszli do podobnych wniosków, co autorzy izraelskiego badania. Przy czym w obu przypadkach zaobserwowana prawidłowość nie miała związku z płcią personelu medycznego.
Badanie: Ból mężczyzn traktowany przez lekarzy poważniej niż ból kobiet
Zespół badaczy, chcąc pogłębić swoje analizy, przeprowadził eksperyment pokazujący, jak silne są uprzedzenia do kobiet. Każdy pacjent zgłaszający bóle, zostaje poproszony o ocenę swoich dolegliwości w skali od 0 (bezbolesne) do 10 (nieznośne). Na tej podstawie lekarze podejmują decyzje, czy podać lek przeciwbólowy, jaki rodzaj i jak silny.
Czytaj więcej
Do szpitala w Szczecinie trafił szesnastolatek, który zażył fentanyl. To pierwszy taki przypadek w tym mieście. - Przedawkowanie tego leku może doprowadzić do zgonu - ostrzegł dr Andrzej Brodkiewicz z kliniki szpitala "Zdroje".